ODS po vládě chce, aby prezidentovi opět navrhla povýšení ředitele BIS Koudelky do hodnosti generála

Vláda by měla podle předsedy poslanců opoziční ODS Zbyňka Stanjury opět navrhnout prezidentu Miloši Zemanovi povýšení ředitele Bezpečnostní informací služby (BIS) Michala Koudelky do generálské hodnosti. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) soudí, že kabinet návrh zopakuje.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:21 9. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a šéf BiS Michal Koudelka, kterého nejmenoval generálem

Prezident Miloš Zeman a ředitel BIS Michal Koudelka | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Stanjura a Maláčová to řekli v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize.

Zeman nevyslyšel návrh vlády na Koudelkovo povýšení z hodnosti plukovníka letos v květnu ani v říjnu.

Stanjura to označil za „dětinský přístup“. Koudelkovo jmenování generálem vnímá jako ocenění fungování civilní kontrarozvědky jako celku, bylo by podle Stanjury důležité i navenek. „Je určitě vhodné, aby v čele české tajné služby stál někdo, kdo má generálskou hodnost,“ zdůraznil.

‚Liší se snad jen v lingvistických obratech.‘ Závěry BIS podporuje i Vojenské zpravodajství

Číst článek

Maláčová s odkazem na informace od dalších ministrů míní, že kabinet návrh na Koudelkovo jmenování generálem opět projedná. Řekla, že pro návrh hlasovala a zvedne pro něj ruku i v budoucnu.

Role jedu Novičok

Média po květnovém Zemanově rozhodnutí spekulovala, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu Novičok, který byl podle vyšetřovatelů využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii.

Prezident zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. Hlava státu také prohlásila, že Koudelka není člověk na svém místě.

Před říjnovým jmenováním generálů premiér Andrej Babiš (ANO) veřejně sdělil, že Zeman mu Koudelkovo jmenování slíbil. Prezident však ředitele BIS ani podruhé do generálské hodnosti nepovýšil.

Zeman označil výroční zprávu BIS za plácání. ‚V těch dokumentech nejsou žádné důkazy,‘ řekl

Číst článek

Nyní se navíc mezi Zemanem a BIS rozhořel spor po vydání pravidelné výroční zprávy BIS, v níž rozvědka mezi jiným varuje před ruskými a čínskými špiony, kteří působí mimo jiné na velvyslanectvích obou zemí.

Zeman označil ve čtvrtek v TV Barrandov zprávu za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. Podle něj BIS naopak selhává v odhalování islámských teroristů na českém území.

Tajná služba v reakci uvedla, že má za sebou úspěšné období, a oznámila, že se jí povedlo rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působících v Česku a ochromit její činnost. O akci informovala BIS zákonné adresáty počátkem roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme