Stánkaři zvažují žaloby, kvůli zákazu prodeje lihovin přicházejí o zisky

Stánkařům se nařízení vlády o zákazu prodeje tvrdého alkoholu nelíbí, někteří dokonce uvažují o žalobách. Právníci oslovení Radiožurnálem jsou ale přesvědčeni, že stát postupoval správně. Jde totiž o ochranu spotřebitelů. Nekvalitní alkohol si vyžádal velké množství obětí v pěti krajích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stánek v Havířově, kde se prodával smrtelně nebezpečný alkohol

Stánek v Havířově, kde se prodával smrtelně nebezpečný alkohol | Zdroj: ČTK

„Myslím si, že to pro nás budou hodně velké ztráty, protože to je všechno z prodeje, z tržby. Přijdeme o výplaty,“ stěžuje si stánkařka. A její kolega přizvukuje: „Já si myslím, že to je nesmysl, že s tím vlastně určitě i nějaké stánky skončí.“

Právníci se neshodují, jestli mají provozovatelé stánků nárok na odškodné. Advokát Jan Černý si myslí, že za jistých okolností by stánkaři mohli s požadavkem uspět.

Přehrát

00:00 / 00:00

S redaktorem Pavlem Medkem o vývoji methylalkoholové aféry

„V případě, kdy by ti drobní prodejci prokázali, že jednou z příčin byla i nedostatečná kontrola alkoholu ze strany státu, potom by tady snad určitá šance na odškodnění byla,“ vysvětluje.

Ve Švédsku se silnější alkohol prodává jen ve státních obchodech

Číst článek

Právník Ondřej Preuss je ale jiného názoru. Podle něj by mohli stánkaři dostat odškodné, pouze pokud by se prokázalo, že ministerstvo postupovalo špatně při vyhlášení opatření nebo by zákaz prodeje tvrdého alkoholu trval nesmyslně dlouho.

Složité bude i požadovat náhradu po tom, kdo je za potíže zodpovědný. „Vznik škody je spojen s aktem ministerstva zdravotnictví, které zakázalo prodej výrobku, je tedy přetržena příčinná souvislost mezi uvedením výrobků na trh a škodou stánkových prodejců,“ vysvětlil Ondřej Preuss.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger včera dokonce připustil, že by mohlo ministerstvo zakázat prodej alkoholu úplně. Zákaz ale podmínil tím, že by muselo výrazně přibýt otrávených lidí, například včera se jejich počet zdvojnásobil. Dnes přibyly dva případy, zatím se proto o radikálním opatření neuvažuje.

Petr Medek, krw, Denisa Morgensteinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme