Staré ekologické škody by v Česku měla likvidovat jedna firma

Starou ekologickou zátěž by v České republice měla zlikvidovat jedna firma. Vládní kabinet upřednostnil jednu velkou zakázku před několika menšími. Důvodem jsou časové úspory a nižší riziko korupce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek, Mirek Topolánek a Martin Bursík

Miroslav Kalousek, Mirek Topolánek a Martin Bursík | Foto: Úřad vlády ČR

Podle odhadů ministerstva financí by se ekologické škody, které u nás vznikly před rokem 1992, mohlo podařit zlikvidovat do roku 2015. Premiér Mirek Topolánek čeká, že proti tomuto postupu budou mít některé subjekty výhrady.

"Odpor se dá čekat minimálně od dvou skupin subjektů. Od těch, které deset let dvoj, troj až pětinásobně předražovaly odstraňování starých ekologických zátěží, a také od těch, na jejichž území se tyto zátěže odstraňují, protože je velmi jednoduché si spočítat, že je výhodné v rámci odstraňovaní starých ekologických škod odstraňovat i ekologické škody nové," řekl premiér.

S nápadem, aby staré ekologické zátěže likvidovala jedna firma, přišlo ministerstvo financí. Podle jeho šéfa Miroslava Kalouska by taková varianta byla časově méně náročná a snížilo by se i riziko korupce.

"Jsem hluboce přesvědčen, že jedna mezinárodní ostře sledovaná soutěž dává řádově menší prostor k jakémukoliv korupčnímu jednaní než postup, kdy by soutěže v řádu stamilionů korun byly vyhlašovány frekvencí dvě až tři týdně," dodal Kalousek.

Vilém Janouš, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme