Staroměstská radnice získá zpět své věžní hodiny. Rekonstrukce celé budovy však potrvá do září

Na pražskou Staroměstskou radnici se po několika měsících vrací věžní hodiny. Kompletně namontované by mohly být v polovině týdne, ukazovat čas by měly od 8. března. Černobílé ciferníky, které byly z věže demontované loni na jaře, nahradí ciferníky černozlaté. Podle orlojníka Petra Skály se tak vzhledem přiblíží podobě z roku 1787, kdy se na Staroměstské radnici objevily věžní hodiny poprvé.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci specializované firmy sundavají z věže orloje Staroměstské radnice měděnou desku kalendária. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Ty staré ciferníky byly ve velmi špatném stavu a neměly žádnou historickou cenu, protože byly poválečné. Tak se rozhodlo, že se tam dají ciferníky zcela nové,“ řekl Skála. Číslice jsou snímatelné z ciferníků, což je výhodné v případě nutnosti obnovy barvy. Výroba nových ciferníků trvala od loňského listopadu do poloviny února. Jsou vyrobené z nerezu a každý z nich váží 110 kilogramů. Předchozí ciferníky vážily 250 kilogramů. Horní hrana hodin je ve výšce 38 metrů, ciferníky mají v průměru 329 centimetrů.

Hříchy elektrických svárů

Skála má v současné době v dílně stroj staroměstského orloje, který vrací do předválečného stavu. „Když se sundá ten lak, tak se zjistí, co je tam všechno za hříchy, takže budu opravovat celou řadu nepatřičných svárů elektrikou, které tam byly udělány po válce, a musíme ten stroj dát opravdu do perfektního stavu,“ objasnil Skála.

Restaurátor hodin na pražském orloji Petr Skála | Foto: Magdaléna Medková

Stroj orloje je nyní rozebrán na součástky a orlojník Skála mechanismus vrátí do podoby z roku 1860. Technická zařízení, která v orloji byla od rekonstrukcí po druhé světové válce, se už na Staroměstskou radnici nevrátí. Orloj se zastavil 8. ledna a zpět na věži by měl být nejpozději na konci srpna.

Restaurace a opravy pokračují

Kromě Skály na orloji pracuje řada restaurátorů, kteří chtějí vrátit původní význam sochám, jež představovaly tři nejhorší lidské hříchy - pýchu, lakomství a závist - a tři nejkrásnější lidské vlastnosti - soucit, štědrost a skromnost. Hodně práce budou mít restaurátoři s kamennou výzdobou, kterou místy poškodili vandalové. Astroláb dostane vzhled odpovídající historickým dokumentům. Akademický malíř Stanislav Jirčík chystá novou kopii kalendářní desky podle originálu od Josefa Mánese.

Oprava orloje a věžních hodin je součástí rekonstrukce Staroměstské radnice, která začala loni v dubnu. Při první fázi byla zabezpečena statika kamenů, které se od sebe rozestupovaly, v oknech ochozu přibyly kvůli bezpečnosti mříže a byly vyleštěny zlaté prvky na věži. Ochoz byl zpřístupněn loni v prosinci. Nyní následuje oprava orloje a kaple Staroměstské radnice. Vše by mělo být hotové letos v září. Za kompletní rekonstrukci hlavní město zaplatí 48 milionů korun bez DPH.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme