Staroměstská radnice od roku 1949 skrývala kritiku tehdejšího režimu, napsali ji klempíři

Řemeslníci, kteří pracovali na opravách Staroměstské radnice poničené na konci druhé světové války, ukryli do paměťové schránky ve věži mezi oficiální písemnosti dopis, v němž kritizovali režim po komunistickém převratu v roce 1948.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzkazy dalším generacím nalezené při opravách Staroměstské radnice

Vzkazy dalším generacím nalezené při opravách Staroměstské radnice | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

Čtyři schránky z let 1949 a 1984, které byly nalezeny v úterý při současných opravách radnice, obsahují vzkazy příštím generacím, písemnosti o výši investic, výtisky novin i tehdejší mince. Schránky v pátek otevřeli pražský radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice) a Ivana Síbrtová z pražského oddělení správy památkové péče a restaurátoři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Veselá natáčela na Staroměstské radnici, kde se našly vzkazy budoucím generacím z let 1949 a 1984

V dopise z 26. října 1949 klempíři napsali, že Československo je kolonií Ruska, které drancuje bohatství této země. „Může přijít ruka spravedlnosti, pro nic za nic a odvede neznámo kam na nucené práce! Tak vypadá svoboda, demokracie dnešní doby,“ uvádí se mimo jiné v dopise. Komunistické vedení města v dokumentech chválilo budování socialismu. 

Ve schránkách z roku 1984 byly kromě oficiálních dokumentů a novin také mince a krátký dopis pěti klempířů pracujících na opravách radnice, kteří píšou o ceně benzinu, průměrném platu a o zvýšení ceny piva na 4,80 koruny za půllitr, kvůli čemuž podle nich klesla spotřeba.

„V době, kdy píšeme tyto pamětihodnosti, hrozí světu třetí světová válka, a proto budeme pít zlatý mok dál, i kdyby cenu upravili znovu,“ zakončili svůj vzkaz pro další generace. 

Vzkaz klempířů z roku 1984 dalším generacím nalezený při opravách Staroměstské radnice | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

„Čekal jsem, že tam bude nějaká zpráva, ale nečekali jsme, že tam budou čtyři tubusy,“ řekl restaurátor Pavel Filip, který schránky nalezl. Objevené zprávy z minulého století se vrátí s dokončením rekonstrukce zpátky do věže radnice. 

Restaurátoři však zváží počet tubusů a to, zda budou uloženy originály dopisů či kopie. Přibude k nim tubus z roku 2017, jehož obsah by měl být podle Wolfa především od řemeslníků pracujících na rekonstrukcích.

Marie Veselá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme