Za každou oběť covidu-19 jeden. Na Staroměstském náměstí se objevilo přes 24 tisíc nasprejovaných křížů

Na dlažbě pražského Staroměstského náměstí se v pondělí dopoledne objevilo takřka 25 tisíc nasprejovaných křížů. Podle spolku Milion chvilek mají symbolizovat oběti epidemie covidu v Česku a jsou součástí připomínky, v rámci níž se v Česku v pondělí v poledne společně s minutou ticha i rozezněly kostelní zvony.

Praha (Aktualizováno: 13:09 22. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to rok, co v Česku zemřel první člověk na covid-19. Na Staroměstském náměstí se objevilo téměř 25 tisíc křížů, za každou oběť pandemie nemoci covid-19 jeden. Připomeňme si ve 12 hodin minutou ticha památku všech těchto obětí,“ uvedl pražský magistrát na sociálních sítích.

Kříže jsou součástí iniciativy spolku Milion chvilek pro demokracii s názvem Vláda zmařených životů, kterou chce jednak připomenout více než 24 tisíc zemřelých během epidemie covidu-19 v Česku, tak i upozornit na nezodpovědné jednání vlády Andreje Babiše (ANO) během krize. Spolek také ještě během pondělí zveřejní otevřený dopis adresovaný premiérovi.

Tisíce křížů za tisíce zemřelých. Mnoho z nich zemřelo zbytečně. Odpovědnost nese vláda zmařených životů, která upřednostňuje své kšefty nad svými občany.
@Milion chvilek pro demokracii
#vladazmarenychzivotu

Za covid-19 vláda nemůže, za zbytečně zmařené životy ano.

09:23 – 22. 03. 2021

87 607

„Věděli jsme, že nechceme dělat demonstraci nebo velkou akci, protože nechceme šířit tu nákazu, a rozhodli jsme se tedy pro toto ztvárnění. Lidé se tu zastavují, fotí si to, na sociálních sítích to má ohlas, takže snad jsme vystihli a vyjádřili to, co jsme chtěli,“ řekl pro iROZHLAS.cz předseda spolku Benjamin Roll.

Na přípravě se podle něj podílelo přes 30 dobrovolníků, kteří kříže nasprejovali na dlažbu náměstí během dvou a půl hodin, a to za dohledu policie, která již na twitter uvedla, že se nejedná o přestupek.

Na dotaz, proč si vybrali právě Staroměstské náměstí, uvedl Roll, že Milion chvilek hledal prostor, který by byl dostatečně velký a dostatečně symbolický a silný. „Náměstí je spojené vlastně i s našimi akcemi, takže jsme se rozhodli, že to uděláme tady. Kromě Prahy se v tuto v chvílí koná nějaká připomínka v zhruba dalších 25 městech. Přístupy jsou ale velmi různorodé. Někdo má vyloženě pietu se svíčkami, někdo má podobný styl,“ dodal.

Kříže se objevily i na náměstí v Děčíně | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas

Kříže původně Milion chvilek plánoval na Staroměstském náměstí ještě v pondělí umýt.  „Jsme domluveni tak, že to během odpoledne plánujeme smýt, ale uvidíme, jestli by to tam mohlo zůstat,“ doplnil Roll. Pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě) ještě během pondělního dopoledne potvrdil, že kříže na náměstí zůstanou „do doby, než je smyje déšť“.

K připomínce obětí vyzval na facebooku i spolek Minuta ticha – v pondělní v poledne se tak rozezněly kostelní zvony. „Přispěje-li k této vzpomínce vyzvánění kostelních zvonů, připomínka památky obětí v médiích či důstojné a všech politických motivů prosté vzdání úcty obětem z úst veřejně působících osobností, budeme si jako společnost moci říct, že jsme nenechali zvítězit lhostejnost a nezájem o osudy druhých,“ napsali organizátoři. Pražský primátor Zdeněk Hřib na twitteru potvrdil, že v pondělí zhasne i Petřínská rozhledna.

Od začátku epidemie loni v březnu se novým koronavirem v Česku prokazatelně nakazilo téměř 1,5 milionu lidí, počet úmrtí se k pondělnímu ránu dostal na 24 810 lidí. Více než polovina z nich pak zemřela v letošním roce.

MINUTA TICHA ZA OBĚTI PANDEMIE V pondělí 22.března uplyne jeden rok od úmrtí první oběti koronaviru v naší zemi. V...

Zveřejnil(a) Minuta ticha dne Čtvrtek 11. března 2021

tzr, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme