OBRAZEM: Na Staroměstském náměstí demonstrovali lidé za utlačované v Bělorusku. Přišla i Cichanouská

Několik stovek lidí se v pondělí v podvečer sešlo na pražském Staroměstském náměstí, aby demonstrovali na podporu utlačovaných lidí v Bělorusku. Měli běloruské vlajky, někteří byli oblečeni v národních barvách. Mezi řečníky byla i vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Shromáždění jí připomnělo demonstrace, které se konaly v Bělorusku před rokem po prezidentských volbách.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruské demonstrace byly podle Cichanouské momenty, kdy se psala historie. „Byla psaná dvěma pojmy. Na jedné straně bolest všech lidí, kteří byli mučeni, když byly potlačovány demonstrace. Na druhé straně pýcha na toto vzepětí a nový začátek Běloruska,“ řekla Cichanouská.

Lukašenkův režim je teroristický, řekla Cichanouská. Šéf Senátu Vystrčil ji označil za prezidentku Běloruska

Číst článek

Akci nazvanou Společně za Bělorusko pořádalo hnutí Milion chvilek pro demokracii a iniciativa Masaryk. Lidé měli vedle běloruských vlajek také několik transparentů, například s nápisy „Svoboda pro Bělorusko“ nebo „Svoboda pro Prataseviče“. Novinář Raman Pratasevič byl zadržen 23. května s partnerkou Sofií Sapegaovou v Minsku po vynuceném přistání letadla Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do litevského Vilniusu.

Ředitelka české pobočky mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) Linda Sokačová ve svém projevu odsoudila represe v Bělorusku a připomněla příběh Prataseviče a dalších mladých zadržených lidí. Vyzvala také k podpisu peticí. Lidé by podle ní kvůli situaci v Bělorusku měli vyvíjet tlak na politiky.

Herec a muzikant Jiří Macháček podpořil zadržené běloruské umělce. Herečka Aňa Geislerová označila Cichanouskou za prezidentku. „Jsem tady, protože si myslím, že existují chvíle, kdy neudělat vůbec nic znamená, že se přidáváte na stranu zla,“ uvedla herečka. „Nepodporuji režim, který svoje občany zastrašuje, zatýká, pronásleduje, mučí a vraždí. Chci, aby bylo jasné, že podporuji Bělorusko v jeho boji za svobodu a spravedlnost,“ dodala Geislerová.

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vystoupila na demonstraci na Staroměstském náměstí. | Foto: René Volfík, | Zdroj: iROZHLAS.cz | ©

‚Naše prezidentka‘

Na místě bylo také plátno, na které organizátoři promítali jména lidí, kteří v Bělorusku zemřeli nebo byli zatčeni. Účastníci demonstrace rovněž vytvořili srdce, uprostřed něhož byla běloruská vlajka.

Na demonstraci promluvila také Alena Tichanovič, zástupkyně Bělorusů v Radě vlády pro národnostní menšiny. Tichanovič, mimo jiné, řekla, že pro Bělorusy v Česku je v pondělí významný den, protože konečně mohou přivítat v Praze svou zvolenou prezidentku. Podotkla, že při loňských volbách podpořilo Cihanouskou 94 procent v Česku pobývajících Bělorusů.

Politický vězeň se v Bělorusku pokusil o sebevraždu v soudní síni. ‚Důsledek represí,‘ napsala Cichanouská

Číst článek

„Pro nás je nesmírně důležité, že v našem boji za svobodu našich spoluobčanů, za návrat Bělorusů k normálnímu životu máme podporu celého světa, máme podporu České republiky, české vlády, vrcholových českých politiků a také vás českých přátel,“ řekla také Tichanovič.

Cichanouská do Česka přijela na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Běloruská politička je ve své zemi stíhána na základě článku trestního zákoníku, který pojednává o výzvách k uchvácení moci. Konkrétním důvodem má být to, že z iniciativy Cichanouské běloruská opozice vytvořila koordinační radu, která si klade za cíl zprostředkování pokojného předání moci v zemi. Hrozí jí od tří do pěti let odnětí svobody. Rusko zařadilo Cichanouskou mezi hledané osoby na základě dohody s Běloruskem.

Cichanouská se má setkat také s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO) nebo ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Na podporu svobodného Běloruska se uskuteční v úterý koncert na pražské Kampě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme