Staroměstské náměstí už zdobí vánoční strom. Smrk z Roztok u Křivoklátu měří přes 20 metrů

Symbol Vánoc už je v Praze. Na Staroměstské náměstí v noci na úterý dorazil 66 let starý smrk z Roztok u Křivoklátu. Dominanta tradičních adventních trhů měří dvaadvacet metrů a váží sedm tun. Strom se rozsvítí v sobotu 2. prosince, loni kvůli tomu přišlo na náměstí 12 tisíc lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prahu ještě halí tma, Pařížskou ulicí v centru města už ale projíždí speciální tahač, který přiváží sedmitunový smrk ztepilý. Přesun byl naplánován tradičně na noční hodiny, kdy je na silnicích klidnější provoz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční strom. Natáčela reportérka Pavla Firbacherová

„Cesta byla i kvůli serpentinám hodně složitá. Trošku problematická byla také Pařížská ulice se světýlky,“ popisuje pro Český rozhlas Regina řidič Radim Kolář.

Šestašedesát let starý smrk si hlavní město vybralo z 23 stromů. Pochází z Roztok u Křivoklátu, až do minulé neděle stál v blízkosti drátů vysokého napětí. Soukromý majitel ho proto nechal pokácet.

Technici ho upevnili na tři lana a pomocí jeřábu přemístili z plošiny. Kolem třetí hodiny ranní byl pak usazen do kotvicí jámy. Poprvé se strom rozsvítí v sobotu v 16.30. Organizátoři adventních trhů ho poté budou rozsvěcet každou hodinu až do 21.30, a to každý den.

Stromy určené pro pražské vánoční trhy se v posledních letech nekácejí v lesích, ale na pozemcích a v zahradách soukromníků nebo institucí.

Jde většinou o osamocené stromy, které je vhodné porazit kvůli bezpečnosti nebo které stojí na pozemcích, na nichž se počítá s výstavbou. V loňském roce zdobil Staroměstské náměstí dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.

Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme