Pražský orloj se zastaví. Restaurátoři budou v rámci oprav Staroměstské radnice zkoumat, jak vznikl

Staroměstská radnice vstupuje do své další etapy rekonstrukce. Tentokrát dojde na orloj, který bude demontován. Na několik měsíců se tak postavy apoštolů přestanou před turisty promenádovat. Naposledy odbije celou Staroměstský orloj v pondělí v 9.00 hodin ráno.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staroměstský orloj (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Maros Mraz

„Na orloji je samozřejmě stále celá řada ještě neobjevených tajemství. I na stroji,“ říká pro Radiožurnál Petr Skála, který se o Staroměstský orloj stará bezmála 10 let. Orloj čekají materiálové zkoušky, památkáři ale využijí venkovního lešení.

„Jakmile se postaví ležení a bude se opravovat sochařská výzdoba, tak se bude zároveň dělat i stavebně-historický průzkum. To znamená, že se bude moci zjistit – což se také moc neví – jak vrstvy orloje vznikaly, která je původní parléřovská. To se zhruba ví, ale neví se, jak na to navazuje pozdní gotika reysková,“ popisuje orlojník, který chodil do věže Staroměstské radnice poslední týdny jenom na kontrolu.

Hodiny velikosti budovy zaujaly NASA. Staroměstský orloj se stal astronomickým snímkem dne

Číst článek

„Budu muset všechno přesně zaměřit, udělat perfektní výkresy a označení všech částí. Musíme to rozebírat velmi pečlivě, aby potom nebyly zmatky,“ dodává Petr Skála, který chce stroj vrátit během oprav do původního stavu. Současné řetězy a elektrický pohon tak nahradí dřevěné bubny s konopnými lany a pískovcovými závažími.

Restaurátoři budou na astronomických hodinách pracovat asi šest měsíců, oprava vyjde zhruba na deset milionů korun. 

Ondřej Bambas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme