Staroměstské náměstí bez Filipa, Tomáše a Tadeáše. Restaurátoři opraví poškozené sochy z orloje

Restaurátoři v úterý sundají a převezou k opravě z pražského Staroměstského orloje tři sochy, které loni v červenci poškodili vandalové. Při opravě bude orloj po celou dobu v běžném provozu, jen tři jeho okénka budou prázdná, vysvětlil ve čtvrtek mluvčí magistrátu Vít Hofman. Náklady budou 35 tisíc korun. Praha nyní také řeší novou kopii kalendária orloje, kterou osadí namísto kritizované verze.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha apoštola Sv.Tomáše z orloje na Staroměstské radnici ukrývala 70 let starou zprávu, Praha, 11.6.2018

Na sochách jsou po útoku vandalů řezné rány a hluboké defekty na polychromii i ve dřevě (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„(V úterý) budou demontovány tři poškozené sochy ze Staroměstského orloje. Jedná se sochy sv. Filipa, Tomáše a Judy Tadeáše. Jejich oprava bude trvat dva až tři týdny,“ uvedl Hofman.

Pachatelé loni rozbili prosklené dveře oddělující místnost s apoštoly od kaple. Padající sklo následně způsobilo na třech sochách různě hluboké defekty na polychromii i ve dřevě.

Pražští radní schválili výrobu nové kopie kalendária na orloji, má nahradit současnou kritizovanou verzi

Číst článek

Orloj je přistavěný k jižní straně gotické věže Staroměstské radnice, která je národní kulturní památkou a jejíž stavba byla dokončena v roce 1364. Dlouho se věřilo, že orloj pochází z roku 1490.

Ve druhé polovině 20. století se ale díky nálezu nových dokumentů zjistilo, že nejranější zmínka o orloji je datována k 9. říjnu 1410.

Nové kalendárium

Rekonstrukce orloje byla dokončena v roce 2018. Loni se objevila kritika podoby nové desky kalendária, kterou vytvořil malíř a restaurátor Stanislav Jirčík.

Jeho pojetí kalendária, jehož původní verzi vytvořil v roce 1866 Josef Mánes, kritizoval mimo jiné člen Klubu Za starou Prahu Milan Patka, který podal stížnost Památkové inspekci.

Podle následně zveřejněných snímků se nová kopie v řadě detailů liší od originálu a Jirčík mimo jiné výrazně pozměnil podobu některých postav. Město se proto rozhodlo nechat udělat novou kopii.

Kalendárium či měsíčník vytvořil Josef Mánes v roce 1866 pro tehdy obnovený Staroměstský orloj. Od roku 1882 na orloji visí kopie díla, originál byl umístěn do muzea, aby netrpěl vlivem počasí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme