Staronovým předsedou KSČM se stal Vojtěch Filip, stranu vede už 11 let

Komunisty, tedy nejsilnější opoziční stranu, velké změny nečekají. Další čtyři roky je dál povede Vojtěch Filip. V tajné volbě na pražském sjezdu obhájil funkci, když získal 203 hlasů. Jeho jediného protikandidáta, bývalého místopředsedu ÚV KSČM a zastánce radikálnějších změn ve straně Josefa Skálu podpořilo 150 delegátů. Vojtěch Filip vede komunisty už jedenáctým rokem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd KSČM, Vojtěch Filip a třešně | Foto: Filip Jandourek

Josef Skála se stal řadovým místopředsedou. Po znovuzvolení Filip řekl, jaká by měla KSČM pod jeho vedením být.

„Jsem přesvědčen, že Komunistická strana Čech a Moravy bude nekompromisním kritikem současné vládní koalice. Nebude se chovat tak, že by snad zdržovala nebo dělala nějaké obstrukce, ale bude vždycky tou opozicí, která má návrh na řešení, který je reálný a realistický,“ popsal.

Filip, který na sjezdu čelil kritice, uznal, že KSČM v posledních letech zanedbávala práci ve vztahu ke krajům. Podle něj je potřeba obnovit masovost strany.

„Napříště je třeba zvýšit úsilí většího počtu takzvaných protestních hlasů a hlasů nerozhodnutých voličů,“ řekl.

Josef Skála | Foto: Marián Vojtek

Skála Filipa a stávající vedení ve svém kandidátském projevu nešetřil. Podle něj by se KSČM měla posunout více doleva. Bezprostředně po vyhlášení výsledků ale prohlásil, že i přes prohru výsledek volby považuje za dobrý.

„My jsme chtěli, aby volby proběhly až po celé diskuzi. Jsem si téměř jist, že pak by to dopadlo jinak, ale to je pasé. Je také velmi důležité, jak bude složeno celé vedení, a nevylučuji, že byť střet o post předsedy dopadl tak, jak dopadl, složení vedení může být mnohem víc ku prospěchu změn, o kterých tady byla řeč.“

Proti Filipovi původně kandidoval i pražský zastupitel Ivan Hrůza, nakonec ale z boje odstoupil. Nechtěl prý štěpit hlasy a vyjádřil podporu právě Skálovi.

Funkci obhájili první místopředseda Petr Šimůnek, který získal 263 hlasů, a místopředseda Jiří Dolejš. Místopředsednický post naopak ztratila Miloslava Vostrá.

Lenka Jansová, Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme