Starosta Chebu obviněný v kauze ROP Severozápad zůstává ve funkci. Opozici se ho nepodařilo sesadit

Přestože byl obviněn v kauze ROP Severozápad, zůstává starosta Chebu Petr Navrátil (zvolen za ČSSD) ve funkci. Opozici ani s pomocí koaliční ANO neměla dost hlasů pro jeho odvolání. Je ale pravděpodobné, že o jeho odvolání se bude hlasovat i na dalším zasedání zastupitelstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Chebu Petr Navrátil | Foto: Zdeněk Trnka

Pro odvolání starosty hlasovalo jen 12 z 26 přítomných zastupitelů. Potřeba jich bylo 16. Tři zastupitelé z opozice a jedna členka ANO se čtvrtečního zastupitelstva nezúčastnili.

Navrátil na začátku jednání, na které se přišla podívat asi třicítka občanů, předal vedení jednání místostarostovi Zdeňku Hrkalovi (ANO). Poté zopakoval své dosavadní stanovisko, že se necítí být vinen a že se obvinění netýká chodu města. Proto výzvu k odstoupení odmítá.

Starosta Chebu Navrátil odmítl obvinění v kauze ROP Severozápad. Opozice ho chce odvolat

Číst článek

„Jsem nevinný a cítím se nevinný a jsem přesvědčen, že se dříve nebo později a v tomto případě později, pravda ukáže. Kdybych odstoupil, mohlo by to být vnímáno jako přiznání viny," uvedl Navrátil, který byl obviněn s dalšími 23 lidmi kvůli údajné manipulaci s projekty v Regionálním operačním programu Severozápad. Kvůli obvinění již dřív pozastavil své členství v ČSSD.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek ve sněmovně při interpelacích řekl, že obvinění politici by měli zvážit setrvání ve veřejné funkci. Dodal ovšem, že odchod z veřejné funkce je otázka rozhodnutí daného člověka či zastupitelstva.

Odvolání podpořilo i koaliční ANO

Navrátil poukázal na to, že policie vyčíslila údajnou škodu na víc než 13 miliard korun. Jen v Chebu ROP Severozápad podpořil projekty za 888 milionů korun.

„Opozice v žádném případě není kompetentní k tomu rozhodovat o vině či nevině starosty. Nicméně starosta byl obviněn a to je fakt. Opozice ale starostu neodvolá. Jsme toho názoru, že je to věc koalice a jejího rozhodnutí vládnout po boku obviněného starosty," uvedl opoziční zastupitel Miroslav Plevný (VPM-ALTERNATIVA).

Proč musel bývalý člen ODS Ježek do vazby? Byl prostým podnikatelem, ale politici jednali na jeho příkazy, popsal soudce

Číst článek

Ačkoli koalici v Chebu tvoří ČSSD, KSČM a ANO, zastupitelé ANO oznámili, že odvolání podpoří. „I na komunální politické úrovni presumpce neviny neexistuje. Je to proti základním principům, na kterých naše hnutí stojí," řekl během jednání Leoš Hořčička (ANO).

Koalice v Chebu má 15 ze 30 hlasů. Má ale neformální podporu i zastupitelů za Sdružení ODS a nezávislých kandidátů. Tomáš Linda (ODS) starostu jednoznačně podpořil: „Jsme přesvědčeni, že Petr Navrátil je nevinný. V republice je spousta obviněných politiků, kteří i ve volbách umí uspět. A veřejnost umí odhadnout, kdo je nevinný a kdo ne. To by v politice nebyl nikdo, kdyby se řešila presumpce viny. Od toho máme dvě instituce, volby a soudy," řekl Linda.

Z Karlovarského kraje byli z poškozování zájmů Evropské unie obviněni i bývalý zastupující ředitel úřadu regionální rady Jiří Červinka a z politiků dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme