Starosta Hostivice podal trestní oznámení kvůli únikům informací v kauze Rath

Do kauzy bývalého hejtmana Davida Ratha vstoupil starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl ze sdružení Středočeši 2012. Podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli úniku osobních údajů všech obviněných na veřejnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní eskorta odvádí obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) od soudu, který podruhé projednával jeho žádost na propuštění z vazby | Foto: ČTK

Informace unikly podle Kratochvíla přímo z kanceláře státního zástupce Petra Jiráta, který se kauzou exhetjmana Ratha zabýval.

„Vím, že se ke mně dostaly z kanceláře pana Jiráta seznamy osob včetně adres a rodných čísel, že tam měli možnost novináři si to prohlédnout,“ tvrdí starosta.

Podle Kratochvíla se neznámý pachatel dopustil trestného činu neoprávněného nakládání s osobními údaji. Kromě oznámení chce starosta nechat případ vyšetřit také Úřadem pro ochranu osobních údajů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Hostivice podal trestní oznámení kvůli únikům informací v kauze Rath. Podrobnosti zjišťoval Pavel Pavlas

„Já jako starosta se nesmím dozvědět, jestli tady je někdo trvale přihlášený nebo není, i když je to třeba neplatič, a tady byly zveřejněné adresy včetně a rodných čísel. Takže to mi připadá, že by se orgány měly chovat stejně a na všechny by měl platit stejný metr,“ podotkl Kratochvíl.

Petr Jirát trestní oznámení odmítl komentovat. „Já jsem podal obžalobu a tím to končí, všechno budu říkat až u soudu. O trestním oznámení vůbec nic nevím a nevím, k čemu bych se měl vyjadřovat,“ uvedl státní zástupce na dotaz Českého rozhlasu.

Soud s Davidem Rathem a dalšími deseti obviněnými by měl začít v polovině léta. Poslanec si podle obžaloby vzal sedm milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku.

Jedna z nemovitostí Davida Ratha v Hostivici u Prahy | Foto: Dagmar Veselková

Další úplatky prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

Podle Jiráta si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal přes 16 milionů. Zbytek již nedostal, protože ho policisté mezitím zadrželi.

Exředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, její přítel Petr Kott a několik manažerů firem z kauzy čelí mimo jiné obvinění z trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a dále právě poškození zájmu Evropské unie ve stadiu pokusu.

Pavel Pavlas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme