Starosta Prahy 7 chce pochovat těla z výstavy. Napsal proto čínské velvyslankyni

Starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský odeslal dopis čínské velvyslankyni, ve kterém ji žádá o pohřbení lidí, kteří jsou exponáty na výstavě Body The Exhibition. Čižinský považuje výstavu za neetickou a nevěří, že zesnulí dali s takovým využitím svých těl souhlas.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Body The Exhibition ukazuje speciálně upravená těla zesnulých. | Foto: Nathan King/Alamy | Zdroj: Profimedia

„Jako zástupce samosprávy (vás žádám) o zajištění pohřbu zesnulých. Zároveň žádám o sdělení, že o úmrtí zesnulých byly informovány jejich rodiny, které však neprojevily zájem o jejich pohřbení. V případě, že nezajistíte pohřbení těl, žádáme o udělení souhlasu se sjednáním pohřbu na území České republiky," napsal Čižinský (KDU-ČSL) v dopisu čínské velvyslankyni Ma Kche-čching.

Čižinský krok konzultoval s ministerstvem pro místní rozvoj, které starostovi potvrdilo, že radnice má pohřbívací povinnost. Výstava je totiž od konce letošního únoru na území Prahy 7.

Starosta ji přitom považuje za neetickou. "Já v žádném případě nevěřím, že ti lidé s takovým využitím svého těla dali souhlas. Tuhle výstavu pokládám za bohapustou komerci. Za mého starostování je taková akce na území Prahy 7 poprvé a z mého pohledu ji nelze ničím obhájit, byť se pořadatelé zaštiťují osvětovým významem," sdělil portálu iDnes.cz.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová se k jeho apelu ale nepřipojí. "Pokud by organizátoři neměli všechna potřebná povolení a souhlasy, pak by výstava byla ukončena. K tomu jsou tu ale instituce, které to musí posoudit," řekla ČTK s tím, že dopis velvyslankyni považuje za nemístný.

Organizátoři výstavy trvají na jejím edukativním významu i na tom, že zesnulí dali na vystavování svých těl povolení. "Pan starosta tímto způsobem jen lacině shromažďuje politické body, navíc trochu pokrytecky, protože do pokladny úřadu plyne z výstavy nemalá částka. Mají procenta z každé prodané vstupenky," sdělila iDnes.cz Květa Havelková z agentury JVS Group, která výstavu organizuje.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme