Starosta Vsetína Jiří Čunek podle LN jednal s Jiřím Paroubkem

Lidové noviny zjistily, že vsetínský starosta a senátor Jiří Čunek z KDU-ČSL se tajně sešel s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Detaily smlouvy na výstavbu mýtnic s firmou Kapsch ukazují, že je nevýhodná, informuje Mladá fronta Dnes. Hospodářské noviny upozorňují, že kauza zfalšované žádosti o dotaci pro obec Ralsko skončí v archivu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Starosta Vsetína a senátor Jiří Čunek se minulý týden tajně sešel s předsedou ČSSD Paroubkem, píšou Lidové noviny. Zástupci KDU-ČSL se o schůzce, na které byl i jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, dozvěděli až o několik dní později.

Jiří Čunek kandiduje na post šéfa lidovců. Letos v srpnu kritizoval tehdejšího předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska za to, že vyjednával s Jiřím Paroubkem o vládě bez vědomí předsednictva strany. Lidovcům se senátorův postup nelíbí a budou o něm dnes jednat. Jiří Čunek a Stanislav Juránek ale tvrdí, že schůzka byla neoficiální. Jiří Paroubek chtěl prý jen poznat svého možného budoucího partnera pro jednání.

Mladá fronta Dnes získala některé detaily diskutovaného dodatku smlouvy na mýtné brány. Potvrzují, že kontrakt s firmou Kapsch je pro Českou republiku velmi nevýhodný. Společnost například dostane od českých úřadů vysokou odměnu, když vybere mýtné od více než pětaosmdesáti procent všech projíždějících kamionů za první tři měsíce. Limit v původní smlouvě byl o deset procent vyšší.

Stát se také asi bude muset podílet na placení bankovních poplatků Československé obchodní bance. To je ročně až sto milionů korun. Kapsch dřív sliboval, že je uhradí sám. Česká republika navíc oproti původním dohodám zřejmě nebude vlastníkem softwaru mýtných bran. Stát na to může narazit, kdyby chtěl někdy s Kapschem přestat spolupracovat. Dodatek proto už týden zkoumá antimonopolní úřad.

Případ zfalšované žádosti o dotaci pro obec Ralsko skončí v archivu, upozorňují Hospodářské noviny. Státní zástupkyně ho odložila. Nenašel se viník. Za ztrátu několika milionů ze státní kasy tak nebude nikdo potrestaný. Ralsko získalo dvacet dva milionů korun na opravu domů po Sovětské armádě. Nejvyšší kontrolní úřad ale v této souvislosti odhalil řadu nejasností a pochybení.

Obec se tomu brání. S podvody prý nemá nic společného. Žádost zpracovávala najatá firma. Ta zase svaluje vinu na starostu. Odpovědnost podle policie nemají ani úředníci ministerstva pro místní rozvoj, kteří žádost schvalovali. Tak končí většina podobných kauz. Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu přitom zjistí podvody ve státní správě skoro každý měsíc.

V Česku je stále víc dětí, které zažily únos vlastními rodiči. Jak píše Mladá fronta Dnes, přibývá případů, kdy si jeden z manželů vezme dítě jako rukojmí k rozvodovému soudu nebo ho odvleče do ciziny. Takových případů bylo před čtyřmi lety devět, loni už o deset víc. Rodiče připravení o dítě si stěžují na chyby českých soudů. Ty často bez přemýšlení pošlou dítě do ciziny. Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí už pak většinou nemůže nic dělat.

Děti ale netrpí jen rozvodem rodičů, z nichž jeden je cizinec. Loni se kvůli sporům o děti nerozvedlo téměř dvanáct set lidí. Tahanice o potomky se vedou často několik let. Bývalí manželé pak často ani nerespektují rozhodnutí soudu. Nejvíc tím trpí děti. Někteří rodiče je proto raději umístí na psychiatrii, než aby ho předali bývalému partnerovi.

Podle Hospodářských novin Češi mění pracovní návyky. Velké firmy tu totiž zavádějí společné kanceláře pro své zaměstnance. Většině z nich se nový trend nelíbí. Vadí jim ztráta soukromí a hluk. Podle hlavního hygienika ale velké prostory vyhovují normám. Češi se spíš drží tradice. Ta pochází ještě z dob Rakouska Uherska, kdy v kanceláři seděli dva lidé.

Julie Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme