Starostové mohou jednat s ANO o podpoře vlády. Chtějí zabránit účasti KSČM a SPD

Celostátní výbor Starostů a nezávislých ve čtvrtek odsouhlasil, aby hnutí jednalo s ANO o podmínkách pro podporu vlády. Chce tak zabránit podílu KSČM a hnutí Svoboda a přímá demokracie na vládě. STAN má ale několik podmínek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Celostátní výbor Starostů a nezávislých ve čtvrtek odsouhlasil, aby hnutí jednalo s ANO o podmínkách pro podporu vlády. Chce tak zabránit podílu KSČM a hnutí Svoboda a přímá demokracie na vládě.

Kauzu evidence ve svazcích StB nevnímá Babiš jako komplikaci sestavování vlády. 'Není to pro mě téma,' říká

Číst článek

Předseda STAN Petr Gazdík novinářům řekl, že mezi podmínky patří prozápadní směřování republiky, programová shoda a neúčast trestně stíhané osoby ve vládě.

Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš čelí stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapího hnízda, hnutí však na něm jako na předsedovi vlády trvá.

Podle toho, kolik podmínek bude splněno, by se odvíjela forma případné podpory, vysvětlil. Starostové dosud podporu kabinetu odmítali, ve sněmovně mají šest poslanců.

Zabránit SPD a KSČM podílet se na vládě

Šéf poslanců STAN Jan Farský novinářům řekl, že Starostové museli vybírat ze dvou špatných řešení, protože ANO je kvůli kauzám svého předsedy zahnáno do kouta ke spolupráci s extremisty.

Vláda s Babišem? Sociální demokracie vybírá jen mezi špatnými rozhodnutími, obává se Valachová

Číst článek

„Ve snaze zabránit účasti SPD a komunistů na vládě přistoupíme k jednání, u kterého jsme byli i ze strany ANO odmítáni," uvedl.

„Míra podpory vlády se bude odvíjet od splnění podmínek. Když budou splněny všechny, tak je patrné, že bychom se mohli vlády účastnit. V případě, že některé splněny nebudou, tak je to o míře podpory. Možností, jak případnou vládu podpořit, je více," prohlásil Gazdík.

STAN chce na příští týden svolat kulatý stůl demokratických stran zastoupených ve sněmovně. Jmenoval ČSSD, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Piráty. Starostové chtějí najít průnik, jak daleko jsou strany schopny ustoupit s cílem zabránit nástupu extremistů k moci.

Farský doufá, že výstup z jednání demokratických stran by mohl otevřít oči i některým poslancům ANO, kterým jistě není příjemné obhajovat trestně stíhaného předsedu. Starostové nicméně nijak nezpochybňují právo vítěze voleb hnutí ANO, aby nominovalo premiéra, dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme