Střídání u Starostů. Ve volbě šéfa STAN zvítězil Vít Rakušan, neměl protikandidáta

Novým předsedou hnutí Starostové a nezávislí je poslanec a starosta Kolína Vít Rakušan. Před pár okamžiky ho zvolili delágáti pražského sněmu. Získal 139 hlasů ze zhruba 160 a vystřídal tak dlouholetého šéfa hnutí Petra Gazdíka. Mandát vedení Starostů měl původně skončit až v roce 2020, celostátní výbor STAN ale na Gazdíkův návrh v polovině prosince rozhodl, že už letošní sněm bude volební. Prvním místopředsedou se stal Jan Farský.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 13:36 13. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novým předsedou hnutí Starostové a nezávislí je poslanec a starosta Kolína Vít Rakušan (vlevo). Střídá dlouholetého šéfa hnutí Petra Gazdíka (vpravo) | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Děkuji vám za obrovsky silný mandát,“ řekl nový šéf strany. Silná podpora podle něj ukazuje, že je hnutí jednotné a že se ztotožňuje s vizí, která ho dovede do vlády České republiky. Rakušanovi dalo hlas 93,9 procenta delegátů.

Dosavadní předseda Gazdík svému nástupci symbolicky předal stan. Popřál mu, aby se o něj dobře staral, aby ho neušpinil a aby ho zvětšoval.

Rakušan ve svém projevu před volbou požádal účastníky sněmu, aby na post prvního místopředsedy zvolili poslance Jana Farského. Ten na tuto pozici kandiduje jako jediný.

Delegáti jeho přání vyslyšeli - pro Farského hlasovalo 93 procent z nich. Volební lídr do sněmovních voleb v roce 2017 neměl protikandidáta.

Gazdík po letech skončil jako šéf Starostů. ‚Chci se zakousnout do vzdělávacího systému,‘ vysvětluje

Číst článek

Za hlavní prioritu STAN Farský označil vzdělanost a vzdělání, které jsou podle něj nejlépe investovanými penězi a jsou i odpovědí na bezpečnost České republiky a její růst. Za velkou výzvu označil zmenšování meziregionálních rozdílů.

Místopředsedy Starostů se stali Petr Gazdík, dále pak Věra Kovářová a Radim Sršeň, kteří své posty obhájili. Ze 152 vyzvednutých hlasovacích lístků dalo nejvíce delegátů hlas Gazdíkovi, 130. Pro Kovářovou hlasovalo 129 delegátů a pro Sršně 127.

Věra Kovářová, která je poslankyní a zastupitelkou Středočeského kraje, ve svém projevu uvedla, že bude ráda pro STAN pracovat v jakékoli pozici. Zdůraznila, že STAN dává hlas všem těm, jimž se nelíbí sílící protievropské a autoritářské tendence.

Starosta Dolních Studének Radim Sršeň uvedl, že k jeho prioritám patří „politika chytrého venkova“, tedy prosazování vysokorychlostního internetu do všech měst a obcí. „Zabrání to odlivu mladých lidí z venkova. A přál bych si, aby se vraceli do míst, odkud pocházejí a pomohli jim rozvíjet se,“ řekl.

Ambice jít do vlády

Sjezd Starostů a nezávislých (STAN) v Praze začal v sobotu v deset hodin dopoledne. O nových členech vedení se hlasovalo elektronicky.

Na sněmu vystoupili zástupci občanských demokratů, Pirátů, lidovců, TOP 09, předseda sociálních demokratů Jan Hamáček poslal zdravici. Starostové budou po volbách také hlasovat o některých technických změnách ve stanovách a mluvit budou i o blížících se volbách do Evropského parlamentu.

Nový předseda, starosta Kolína a poslanec Vít Rakušan ve stranických novinách před volbou uvedl, že se chce podílet na vládě. „Mám ambici přivést Starosty i do vlády, odkud půjdou prosazovat naše ideje snáz.“

Chce, aby hnutí absorbovalo osobnosti. „Lidi, kteří stejně jako my vidí prostor i čas něco změnit, mají chuť to dělat pod naší značkou a nechtějí za to místa na plakátu,“ poznamenal.

Gazdík: čas STAN přijde

Gazdík stál v čele STAN od roku 2009. Na sobotním sjezdu řekl, že Starostové mohou zvítězit v krajských volbách a překreslit politickou mapu.

Hnutí podle něj nehrozí personální vyprázdněnost, protože může čerpat ze své silné členské základny. STAN označil za nejpodceňovanější stranu a za nenápadnou sílu. „Máme na to a této zemi můžeme prospět,“ zdůraznil.

Gazdík poznamenal, že čas STAN přijde. „Vzpomeňte si na má slova za několik let,“ řekl. Delegáti Gazdíkovi za jeho práci poděkovali potleskem ve stoje.

„Některými stranami adorovaná přímá demokracie se bere jako to nejlepší. My říkáme, že zastupitelská demokracie má ještě smysl, je lepší zárukou demokracie vůbec,“ řekl Gazdík.

Funkce předsedy se Gazdík už jednou vzdal a v březnu 2014 STAN převzal liberecký hejtman Martin Půta. V listopadu stejného roku ale Půta z funkce odešel kvůli podezření z přijetí úplatku a ze zneužití pravomoci a Gazdík jako místopředseda vedení Starostů znovu převzal, později byl opětovně zvolen předsedou.

Nový impulz

Rakušan o Gazdíkovi prohlásil, že hnutí vedl dobře a uspěl. „V mých očích zcela jistě obstál,“ uvedl.

CVVM: hnutí ANO má dál víc než ODS a Piráti dohromady, volit by šlo 64 procent lidí

Číst článek

STAN získal v roce 2017 v posledních sněmovních volbách 5,18 procenta hlasů a šest mandátů. V senátních volbách v roce 2016 i 2018 uspělo po šesti kandidátech Starostů, v horní komoře tak má hnutí s 18 členy nejsilnější klub spolu s ODS, jejíž klub má rovněž 18 členů.

Právě sílu hnutí Gazdík v rozhovoru pro Radiožurnál hodnotil jako největší úspěch. „Máme jeden z nejsilnějších senátních klubů. „Jsme zastoupeni ve sněmovně, uspěli jsme sami v parlamentních volbách, máme 4800 obecních zastupitelů, jsme v jedenácti krajských zastupitelstvech a devíti krajských radách. Vybudovat něco takového považuji za obrovský úspěch,“ řekl.

Už dříve Gazdík uvedl, že hnutí potřebuje nový impulz. Taktéž se chce věnovat reformě školství, svěřil se v rozhovoru. „Chtěl bych se společně s kolegy, jako jsou Mikuláš Bek (senátor, nestraník, člen klubu Starostové a nezávislí), Jiří Drahoš (senátor, nestraník, člen klubu Starostové a nezávislí), Radek Špicar (viceprezident Svazu průmyslu a dopravy), zakousnout do vzdělávacího systému,“ řekl.

V komunálních volbách v roce 2018 se hnutí prosadilo do řady zastupitelstev včetně Prahy, celkově získalo 2601 zastupitelů.

ČTK, Václav Štefan, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme