Starostové brdských obcí se semkli proti americkému protiraketovému radaru

Další krok podnikli starostové z obcí, které nesouhlasí s umístěním amerického radaru ve vojenském újezdu Brdy. Založili Ligu starostů proti radaru. Podepsalo jí 30 představitelů samospráv ze Středočeského a Plzeňského kraje. Podle slov starosty Trokavce Jana Neorala podpořilo odpůrce radaru písemně už dalších 50 starostů z celé republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar protiraketového systému

radar protiraketového systému | Foto: MDA USA

Zástupci některých obcí, které sousedí s vojenským újezdem Brdy, dál nesouhlasí s umístěním americké radarové základny v Česku. Představitelé 30 vesnic Středočeského a Plzeňského kraje proto nově podepsali zakládající listinu Ligy starostů proti radaru. Vyzývají v ní vládu, aby na výjezdním zasedání příští týden ve Spáleném Poříčí přizvala k jednání o radaru koordinační výbor tohoto nového sdružení.

Podle příbramského starosty Josefa Řiháka zatím vláda nerespektuje představitele samosprávy: "My, starostové, si myslíme, že i když jsme proti výstavbě radaru, tak chceme, aby komunikace s námi probíhala normálním způsobem. Naším hlavním cílem je jednat - ale s kompetentními lidmi. Mám na mysli paní ministryni obrany, ministra zahraničích věcí a nezávislé odborníky."

Řihák komunikaci mezi obcemi a vládou považuje za špatnou. Už v březnu 16 starostů dopisem vyzvalo premiéra, aby jim poskytoval informace o jednáních k radaru, dodnes ale nepřišla odpověď. Podle Řiháka například starostové požadovali i studii zdravotních rizik radaru, včetně její nezávislé oponentury. A stále požadují i celostátní referendum o americké základně.

Referenda nebo ankety se kvůli americkému radaru v Brdech konaly už v řadě měst a obcí na Rokycansku, Plzeňsku, Příbramsku a Berounsku. Výsledky hlasování byly vždy jasně proti radaru. Plán USA se nezamlouvá ani širší veřejnosti. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění jsou proti základně více než dvě třetiny občanů. Pokud by bylo zařízení začleněno do systému NATO, bylo by proti sice méně lidí, stále by to však bylo více než polovina.

Opoziční sociální demokraté a komunisté chtějí, aby se o případné stavbě hlasovalo v referendu. Hlavní vládní strana ODS naopak soudí, že všelidové hlasování by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu. Zelení by na podporu radaru přistoupili, pokud by v budoucnu zařízení spadalo pod NATO.

Protiraketový radar by měl stát ve vojenském prostoru nedaleko obce Míšov na Plzeňsku. V Polsku má být silo s desítkou protiraketových střel.

Milan Kopp, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme