Starostové budou řešit převod některých poboček České pošty na obce

O převodu některých poboček České pošty na obce budou dnes v Praze jednat starostové ze Sdružení místních samospráv České republiky. S převodem jsou podle nich spojeny problémy, například v oblasti legislativy. Nevyřešené je podle starostů i financování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (ilustrační foto)

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Sdružení místních samospráv má asi 1100 členů. Po Svazu měst a obcí je tak druhou největší organizací sdružující obce a města v Česku.

Převod poboček České pošty na obce provázejí podle Sdružení místních samospráv například nejasnosti v legislativě, která upravuje hustotu pokrytí poštovními pobočkami.

„Od 1. 1. 2016 měla platit nová vyhláška, která by garantovala pokrytí ve stávajících místech, kde už pošty sídlí, a to v počtu 3200, což je téměř celkový počet poštovních poboček. Bohužel zatím nedošlo k vydání této vyhlášky a starostové se potřebují poradit, jak postupovat vůči státu, aby tato vyhláška byla vydána,“ vysvětluje tajemník sdružení Tomáš Chmela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starostové budou jednat o převodu poboček České pošty na obce

A vyřešena prý není ani otázka nákladů pro obce.

„Česká pošta jim zatím není ochotna uhradit 100 procent nákladů, které tím provozem mají. Tudíž se na to musí velmi dobře připravit a hledat takové modely, aby pro ně vůbec bylo provozování rentabilní, to znamená spojení s knihovnou nebo s nějakou jinou službou, kterou už občanům poskytují,“ dodává Chmela.

Česká pošta chce do konce roku 2025 převést na obce nebo soukromníky 2500 poboček. „Projekt počítá s tím, že provozovatelem Pošty Partner je buď soukromník, nebo obec. Je to na základě smlouvy s Českou poštou,“ popisuje mluvčí pošty Matyáš Vitík.

„Česká pošta garantuje, že například vybaví Poštu Partner nábytkem a podobně. Dále je tam samozřejmě finanční motivace pro provozovatele. Dostávají jak fixní částku za to, že převezmou pobočku, tak jsou finančně motivováni za služby, které poskytují veřejnosti. To znamená, že čím více služeb Pošta Partner nabízí, tím více peněz dostává od České pošty,“ upozorňuje.

Starostové chtějí projednat i chystané zdražení některých služeb České pošty. Od května se zvýší například ceny za poslání obyčejného psaní o tři koruny, o čtyři koruny zdraží doporučený dopis. Známka na dopis tak vyjde na 16 korun, doporučené psaní bude stát nejméně 38 korun.

Jana Čermáková, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme