Starostové chtějí novou stranu. Do voleb by šli s KDU-ČSL, SNK-ED a regionálními uskupeními

Starostové a nezávislí chtějí pro podzimní sněmovní volby vytvořit novou politickou stranu. Plánují se spojit s vládní KDU-ČSL, SNK-ED a také regionálními subjekty. Lidovci ale zatím předvolební integraci do nové politické strany odmítají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

STAN, Starostové a Nezávislí, Petr Gazdík

STAN, Starostové a Nezávislí, Petr Gazdík | Foto: Filip Jandourek

Nové uskupení by podle předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka mělo být schopné konkurovat silnějším hráčům.

„Nemyslím si, že by se kterákoli z našich stran úplně vzdávala své značky. Byl by to integrační subjekt pro jedny parlamentní volby, ve kterém se každá z těch stran musí najít. Parametry integrační strany musí být takové, aby žádná z těch stran neztratila značku, aby nová značka spojovala a ukazovala na všechny subjekty, které v té nové integrační straně budou,“ vysvětlil Gazdík.

KDU-ČSL zatím integraci odmítá, bude ale o tom ještě jednat. Rozhodnout se chce do konce února. Lidovci podle svého předsedy Pavla Bělobrádka nechtějí ztratit svou značku.

„Nabízeli jsme Starostům a nezávislým lepší a důstojnější podmínky na naší kandidátce, aby to měli lepší než u TOP 09. Na druhou stranu to, co je na stole, je možnost kandidatury za nový subjekt. Starostové o tom hovoří a my se o tom bavíme, takže uvidíme. Je to ještě věc jednání,“ řekl Bělobrádek.

SNK-ED a regionální strany, s nimiž STAN spolupracoval v loňských krajských volbách, už s projektem vyslovily souhlas. Starostové jsou připraveni na volby dát 17 až 20 milionů korun, dodal Gazdík.

Název uskupení či detaily případné spolupráce nechtěl šéf Starostů a nezávislých upřesnit. Ve vedení integrační strany podle něj musí být členové nové strany, nikoliv členové stávajících stran. STAN s KDU-ČSL začaly o spolupráci jednat v prosinci.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme