Starostové chtějí zastavit reformu veřejné správy. Výzvu předali na Úřadu vlády

Starostové odmítají rušit matriky a stavební úřady v menších obcích. Redukci navrhuje ministerstvo vnitra v reformě veřejné správy. Chce tak ušetřit. Lidé ze Svazu měst a obcí ale předali na Úřadu vlády výzvu k zastavení těchto změn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba s sebou může přinést i nečekané komplikace (ilustrační foto) | Foto: stock exchange, Shezita

Kvůli rušení matrik by totiž museli lidé častěji a dál dojíždět, třeba i desítky kilometrů do větších měst. Někde by se nemohly bez matriky vůbec organizovat svatby. Podle starosty Chlumce nad Cidlinou Miroslava Uchytila by se třeba z jeho obce stala smutná vesnice:

„Je to absurdnější ještě o to víc, že u nás je velice známý zámek Karlova Koruna, kde máme přes 150 svateb ročně. Je minimálně šest dokumentů, než je sňatek právoplatný, tak si vezměte, kolik ta matrikářka udělá úkonů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Co by reforma veřejné správy znamenala v praxi, zjišťovala redaktorka Lenka Jansová

„A co se týče těch dalších úkonů – evidence, úmrtní listy a tak dál. Jenom v našem Chlumci nad Cidlinou, kde máme spádovost asi 12 tisíc obyvatel, tak se udělá několik tisíc matrikářských úkonů,“ vypočítává starosta Chlumce nad Cidlinou.

Svatba je často jenom jednou za život, ale zrušení stavebního úřadu by mohlo lidem zkomplikovat život patrně ještě víc. Třeba starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová říká, že by místní dojížděli až 25 kilometrů do Sokolova:

„Pokud si jdete vyřídit stavební povolení, tak tu návštěvu neuděláte pouze jednu, stavební úřad navštívíte nejméně pětkrát. To znamená, že by občan tam musel takto dojíždět, a zároveň tento úředník by musel dojíždět do našeho města na místní šetření, aby si prohlédl danou lokalitu,“ upozorňuje starostka Horního Slavkova.

Starostové se chystají i do parlamentu

Ministerstvo vnitra chce zrušit víc než tisícovku matrik k 1. lednu 2015. Mělo by se tak uspořit jedenáct a půl milionu korun ročně. Další desítky milionů by mělo ušetřit rušení stavebních úřadů.

Těžko říct, jestli výzva Svazu měst a obcí může změny zastavit. Je na ní 500 podpisů a starostové se chystají kvůli rušení úřadů do parlamentu. Obce také bojují za to, aby mohly dál vydávat třeba rybářské lístky, povolení pro studny nebo ke kácení dřevin.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme