Starostové, kteří sundali obraz s Klausem, jeho nástupce neodmítají

Je to jen několik týdnů, co někteří starostové měst a obcí napříč republikou sundávali obraz Václava Klause ze zdí svých úřadů na protest proti jeho novoroční amnestii. Stejní lidé teď stojí před rozhodnutím, zda vyvěsí podobiznu nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana. Není totiž žádným tajemstvím, že právě mezi mnohými starosty se těšil větší oblibě jeho protikandidát Karel Schwarzenberg.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Želechovic nad Dřevnicí Michal Špendlík ukládá do skříně portrét prezidenta Klause. Sundal ho na protest proti amnestii. | Zdroj: ČTK

V Suché Lozi tamní zastupitelé sundali obraz Václava Klause proto, že se podle nich prezidentský pardon tváří jako ušitý na míru některým korupčním kauzám z 90. let. Klaus tak pozbyl jejich úcty.

To se ale podle místostarosty Petra Gazdíka z TOP 09 a STAN netýká Miloše Zemana. Jeho obraz, i když to není pro obec povinné, vyvěsí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se vedení obcí, kde v lednu sundali portrét prezidenta Klause, staví k jeho nástupci, zjišťovala Andrea Kratinová

„Obraz určitě v kanceláři starosty Suché Lozi bude viset, protože Miloš Zeman je naším prezidentem a naší úcty nepozbyl," říká Gazdík.

Naproti tomu v Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku chtějí vyčkat, zda si nová hlava státu jejich uznání v prezidentském úřadu získá.

„To si musí každý vybudovat a to je teď hlavní úkol Miloše Zemana," míní tamní starosta Michal Špendlík, zvolený za Starosty a nezávislé.

Než se tak stane, bude základní škole dominovat obraz Jana Amose Komenského a zdi kanceláře želechovického starosty ozdobí podobizna Tomáše Garrigua Masaryka.

Andrea Kratinová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme