Starostové na Šluknovsku kritizují Agenturu pro sociální začleňování

Starostům ze Šluknovska se nelíbí strategie vládní Agentury pro sociální začleňování. Dokument kritizovali při dnešním setkání se členy parlamentního bezpečnostního výboru ve Varnsdorfu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace Ve Varnsdorfu | Zdroj: ČTK

Společná diskuse se týkala především pomoci zákonodárců a centrálních orgánů při řešení napjaté sociální situace v regionu. Ta se zde totiž začala v posledních týdnech znovu vyhrocovat, a to zejména kvůli několika incidentům zejména ve Varnsdorfu.

Představitelům měst a obcí, které sužuje nárůst kriminality a sociálního napětí, vadí zejména nedostatečná efektivita a finanční nákladnost práce Agentury pro sociální začleňování. Svými protiromskými návrhy podle nich jen dráždí místní obyvatele. Další působení Agentury proto nepovažují za účelné a potřebné. O některých jejích opatřeních ovšem naopak mluví jako o zvýhodňování Romů.

Chystané kroky Agentury se nelíbí ani předsedovi parlamentního bezpečnostního výboru Radku Johnovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starostka Šluknova Eva Džumanová a ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček mluví o situaci na Šluknovsku ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Jsem zastáncem jediného možného řešení podle mého názoru, a to je nulová tolerance. Nesmí být nic ani proromské ani protiromské. Musí to být prolidské a pro ty, kteří jsou slušní, a proti těm, kteří jsou neslušní. Čili tohle všechno by mělo být součást jednání, protože dokonce někteří lidé se tomu smějí a někteří lidé mají pocit totální nespravedlnosti. Mají pocit, že budou diskriminováni,“ řekl Radek John.

Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček vnímá výzvu starostů jako účelový politický krok.

„My jsme totiž starostům nenabídli rychlé peníze na otevřené dlani ani rychlá populistická řešení, ale program, který se osvědčil velmi dobře v jiných lokalitách, například v Litvínově při podobně složitých nebo ještě složitějších situacích, které byly třeba ještě vyhrocenější,“ řekl Martin Šimáček.

Takový program je podle něj složitější pokud jde o jeho uskutečňování a vyžaduje déletrvající pozornost a úsilí a také práci všech stran.

„My jsme na těch opatřeních začali společně pracovat a musím říci, že to vnímám jako podpásovou ránu, že starostové bez toho, aniž by nám dali cokoliv předem vědět, tak od té spolupráce odstupují,“ uvedl Martin Šimáček.

Starostka Šluknova Eva Džumanová uvedla, že starostové ze Šluknovska očekávali od Agentury pro sociální začleňování metodické vedení, konkrétní pomoc při řešení problémů, nabídku projektů či tok finančních prostředků, které by pomohly vyřešit situaci, což se ale nestalo. Museli si tak pomoci sami.

„Jediný, kdo nám konkrétně opravdu pomohl, byla Policie České republiky. Dále spolupracujeme s odborem prevence kriminality ministerstva vnitra. Vstoupili jsme do projektu prevence kriminality a jsou nám nabízeny další projekty. Některé obce nebo města je využila, takže tam tu pomoc také vidíme,“ řekla Eva Džumanová.

Rozpočet vládní Agentury pro sociální začleňování je přibližně 25 milionů korun.

Josef Suk, Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme