Starostové obhájili zastupitelský mandát v 98 procentech. Důchodce uspěl jen jeden z pěti

Letošními komunálními volbami prošlo kolem dvou tisíc dosavadních starostů a něco přes 20 tisíc důchodců. Ti první uspěli prakticky automaticky, druzí jen v necelých 20 procentech. Vůbec nejhůř jsou na tom studenti, kteří dokázali svou kandidaturu proměnit na mandát jen asi v pěti procentech případů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dříň. Volby v druhém nejmenším kladenském okrsku

Dříň. Volby v druhém nejmenším kladenském okrsku | Foto: Kateřina Havránková

Mezi povolání s nejvyšší efektivitou se dostaly pozice, které se uplatní spíš na venkově: agronom (62 % kandidátů získalo mandát), lesník (50 %), opravář zemědělských strojů (49 %) nebo zootechnik (46 %). Je to dané tím, že na venkově je nižší nebo žádná konkurence. Paradoxně tak má traktorista (39,3 %) vyšší šanci na zvolení než lékař (39 %) nebo advokát (37 %). Tituly MUDr. nebo JUDr. se přitom mezi stranami považují za obzvlášť cenné.

Podívejte se do tabulky, jak si vedla ostatní povolání, které uvedla na kandidátce alespoň stovka lidí.

Úplně na chvostu jsou například kuchaři (13 %), číšníci (11 %), hudebníci (10 %), realitní makléři (8 %), studenti (7 %) a specificky studenti vysokých škol (4 %). Nízká čísla u posledních dvou kategorií souvisí i s tím, že studenti se na kandidátkách často vyskytují na nevolitelných pozicích - o mandáty ve skutečnosti nemají zájem.

Poznámka k metodice: Vycházeli jsme z políčka povolání, které o sobě vyplňují samotní kandidáti. Výsledky jsou tedy zkreslené tím, čím se cítí být oni sami. Například bývalá učitelka v důchodu bude nejčastěji vyplňovat "důchodce", "důchodkyně", "učitelka" nebo "učitelka ZŠ".

Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme