Starostové stupňují protesty proti letišti ve Vodochodech

Boj o letiště ve Vodochodech nabírá na obrátkách. Jeho majitel, společnost Penta Investments chce, aby na něj létaly nízkonákladové společnosti, které vozí turisty do České republiky. K tomu by bylo nutné letiště přebudovat a rozšířit a s tím zásadně nesouhlasí přilehlé obce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Vodochody

Letiště Vodochody | Foto: Penta Investements

Starostové obcí, které leží poblíž letiště mají obavy, že zvýšený provoz zhorší životní prostředí a kvalitu života vůbec. A navíc podle zjištění Českého rozhlasu poukazují na to, že investor má až podezřele velkou podporu z politických kruhů. Žádají proto, aby poslanecká sněmovna zřídila zvláštní vyšetřovací komisi, která by se případem zabývala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O letišti ve Vodochodech diskutovali v poledních Ozvěnách dne starosta Panenských Břežan Libor Holík a poslanec KSČM Pavel Hojda

Podle starosty Panenských Břežan Libora Holíka o politické podpoře svědčí schůze, kterou přímo v areálu Letiště Vodochody měl podvýbor pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku Poslanecké sněmovny. Na jednání měli někteří jeho členové přesvědčovat starosty, aby rozšiřování letiště nebránili.

"Už samotné jednání v prostorách investora je jasný lobbing. Navíc poslanec KSČM Hojda přímo řekl, že Penta vložila do projektu hodně peněz a těch by bylo škoda," uvedl starosta Holík.

Jak dodal, Penta sice mluví o letišti jako o hotové věci, ale nemá v ruce nic. Ministerstvo životního prostředí navíc zamítlo první schválenou studii o vlivu na životní prostředí, takzvanou EIU. Poslanecká komise by podle Holíka měla vyšetřit, proč někteří politici lobují za soukromou firmu.

Hojda lobbing odmítá

Předseda sněmovního podvýboru pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku Pavel Hojda z KSČM odmítá, že by starosty přesvědčoval, aby rozšíření letiště nebránili. Jeho výroky jsou prý vytržené z kontextu.

"Řekl jsem ano, bylo uděláno hodně práce, ale je zapotřebí, aby se ten, kdo bude rozšiřovat letiště domluvil i s tím, kdo je proti tomu a pokud se nedohodne, tak se letiště nepostaví," prohlásil Hojda.

Jako poslanec bych v první řadě bral v potaz, co si myslí občané a obce, ale musím brát ohled také na ekonomické aktivity, na zaměstnanost, nemohu se postavit jen na jednu stranu," řekl Hojda.

Na skutečnosti, že poslanci měli jednání přímo v areálu Letiště Vodochody, nevidí Hojda nic špatného. Podobně prý jeho podvýbor navštěvuje všechna letiště a letecké provozy v republice.

Jak nakonec dopadne boj o vodochodské letiště, se rozhodne už na jaře, kdy má ministerstvo životního prostředí posoudit studii vlivu na životní prostředí. Pokud vše vyjde, první letadla by mohla na novém letišti přistávat už v roce 2012.

Igor Maňour, Petra Benešová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme