Starostové upozorní na své výhrady k daňové reformě

Daňová reforma připraví obce o 9 miliard korun, starostové proti tomu protestují. Vláda navíc hodlá zrušit daň ze zemědělské půdy, což pro vesnice znamená další finanční výpadek 1,5 miliardy korun. Starostové ze Zlínska chtějí proto příští měsíc protestovat před úřadem vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vesnice | Foto: Alena Palečková

O dopadech připravovaných daňových změn budou primátoři a starostové odpoledne jednat s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Například obec Suchá Loz na Uherskohradišťsku s 1100 obyvateli by kvůli daňové reformě dostávala o 400 tisíc korun méně, protože by byla zrušená daň ze zemědělské půdy.

Kompenzace, které vláda obcím navrhla, jsou podle starosty Petra Gazdíka nereálné: "Protože máme 350 domů. A každý dům zatížit další daní ve výši 1200 až 1300 korun - nedovedu si představit, že by zastupitelstvo pro něco takového hlasovalo."

Už loni se příjmy obcí snížily, a to kvůli společnému zdanění manželů. Náměstek ministra financí Eduard Janota přiznává, že daňové změny budou pro obecní rozpočty negativní, ale namítá, že až za dva roky. "Obce na těchto změnách v roce 2008 vydělají 1, 7 miliardy, v letech 2009 a 2010 je už ta bilance pro obce i kraje nepříznivá."

Starostové připravují několik návrhů řešení - například chtějí, aby se při rozdělování daňových příjmů přihlíželo nejen k počtu obyvatel, ale také velikosti území. To by mohlo malým obcím. Řešením by bylo i to, že by obce dostávaly podíl z vybrané spotřební a silniční daně a případně se zvýšil jejich podíl na DPH.

Dnešní debata s ministrem financí by podle starosty Petra Gazdíka mohla situaci zklidnit: "Slibujeme si, že pan ministr Kalousek řekne konkrétní kroky, jak tyto daňové výpadky budou obcím kompenzovány a jak budou řešeny rozdíly mezi obcemi a městy."

Milan Kopp, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme