Starostové založili svazek měst a obcí proti radaru, v Jincích se chystá demonstrace

Starostové z některých obcí kolem vojenského újezdu Brdy chtějí bojovat proti umístění amerického radaru společně. Založili proto volný svazek měst a obcí, který bude vystupovat proti zamýšlené stavbě radaru. Další pochod proti vybudování amerického radaru ve vojenském újezdu Brdy dnes v Jincích pořádá iniciativa Ne základnám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar RAT-31 DL | Foto: Khalil Baalbaki

Několik desítek zástupců měst a obcí se sešlo v Rožmitále pod Třemšínem. Dohodli se na tom, že sjednotí svůj postup při jednáních s kabinetem Mirka Topolánka.

Starosta Jinců Josef Hála říká, co postrádá především. "Jde nám hlavně o to, abychom konečně dostali nějaké informace od vlády, k čemu to zařízení opravdu bude, i jako určitě z toho vyplývá nějaké nebezpečí pro obyvatele."

Starostka Lás Jitka Říhová je rozhodně proti základně. "Zastávám názor občanů, který byl jednoznačný po referendu i po anketě, kterou jsme uskutečnili v naší obci. Občané si radar nepřejí."

Zakládající listinu svazku naopak odmítli podepsat představitelé Strašic, Hrádku a Spáleného Poříčí. Podle nich jsou v Plzeňském kraji i další obce, které umístění základny v Brdech podporují. Starosta Strašic Jiří Hahner říká, že radnice má k dispozici řadu studií a analýz, které si nechala sama vypracovat.

Hahner setkání v Rožmitále kritizuje. "Takový revoluční postoj, což už vyplývá z pozvánky na dnešní den, že zahajujeme boj - to je terminologie z doby před rokem 1990, nebo mi to připomíná nějaké filmy z Divokého západu. Osobně si myslím, že se musí jednat a tím docílíme nejvíc."

Odpůrci základny příští týden zformulují svoje požadavky a předloží je ministrům začátkem září na výjezdním zasedání vlády ve Spáleném Poříčí. Starostové mají obavy o zdraví lidí a možné dopady na životní prostředí.

Proti umístění amerického radaru budou v sobotu další aktivisté protestovat v Jincích na Příbramsku. Protestní pochod na Záskalskou přehradu tam organizuje iniciativa "Ne základnám".

Marika Táborská, Pavel Otto, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme