Starostové ze středních Čech předali petici za záchranu Masarykova nádraží

Středočeští starostové dnes předali pražským radním petici proti zrušení Masarykova nádraží v centru hlavního města. Ta má v tuto chvíli přes 3 tisíce podpisů. Pražský magistrát už včera oznámil, že Masarykovo nádraží zrušit bez náhrady nechce, změny ale zřejmě v budoucnosti nastanou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží v Praze | Foto: Marián Vojtek

Starostové středočeských obcí se chtějí podílet na přípravě dopravní koncepce. Sejdou se proto v září na speciálním workshopu. Pražští radní tvrdí, že nemá jít o zrušení Masarykova nádraží bez náhrady, nýbrž o vytvoření centrálního dopravního terminálu spolu s Hlavním nádražím, kterým by vlaky mohly projíždět. Starostům obcí ve středních Čechách záměr vadí, podle nich by výrazně zhoršil cestování do centra Prahy.

Pražské Masarykovo nádraží využívá denně až třicet tisíc cestujících. Středočeští starostové se obávají, že zrušení tohoto dopravního uzlu zkomplikuje pravidelné cestování mimopražských obyvatel za prací do hlavního města. Podle pražských radních by kompromisem bylo zavedení zastávky nazvané Opera poblíž Hlavního nádraží. Současné Masarykovo nádraží by nahradily obchody, kanceláře, byty a park.

"Poznají akorát to, že se kultivují plochy, po kterých vlaky nejezdí, že dochází k demolici příšerných buňkovišť, a rekultivaci pozemků, na kterých v tuto chvíli není kolejiště," vysvětluje pražský radní Martin Langmajer.

Cestujících by se změny neměly dotknout dřív než za deset let. Chystané změny musí schválit pražští zastupitelé. O Masarykovu nádraží diskutovali v úterním Radiofóru pražský radní pro územní rozvoj Martin Langmajer a Věra Kovářová, místostarostka obce Chýně.

Konečné slovo k osudu Masarykova nádraží bude mít Správa železniční dopravní cesty a ministerstvo dopravy. Ani jeden úřad se zrušením vlakového provozu na nádraží zatím nepočítá.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme