Starší dluhy za neuhrazený pobyt v nemocnici je možné exekučně vymáhat, rozhodl ÚS

Starší dluhy za neuhrazený pobyt v nemocnici v sazbě 60 korun za den lze vymáhat exekučně i poté, co Ústavní soud (ÚS) v roce 2013 regulační poplatek zrušil. Dnes ústavní soudci vyhověli stížnosti Psychiatrické nemocnice v Bohnicích a vyslovili se k časovým účinkům svého staršího nálezu. Momentálně se v nemocnicích už neplatí, vláda regulační poplatek za pobyt po jeho zrušení neobnovila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automat na regulační poplatky v břeclavské nemocnici

Automat na regulační poplatky v břeclavské nemocnici | Foto: Hana Ondryášová | Zdroj: Český rozhlas

„Ústavní soud vysvětlil, že je potřeba regulační poplatky za pobyty v nemocnici posuzovat různě - podle toho, zda se jedná o poplatek ve výši 60 korun podle původní právní úpravy anebo poplatek ve výši 100 korun podle nové Ústavním soudem zrušené úpravy,“ vysvětluje soudkyně-zpravodajka Kateřina Šimáčková.

V konkrétním sporu Okresní soud v Chomutově v březnu 2014 uložil pacientovi, aby Psychiatrické nemocnici zaplatil 2160 korun plus úroky a náklady řízení.

Suma představovala neuhrazenou část regulačního poplatku za pobyt v léčebně od března do června 2008, a to v sazbě 60 Kč za den.

Poplatky zavedla někdejší vláda Mirka Topolánka s cílem jednak redukovat některé zbytečné návštěvy u lékaře, jednak posílit financování zdravotnictví. Platilo se také při návštěvách u lékaře a za recept v lékárně. V současnosti zůstal zachován už jen 90korunový poplatek za ošetření na pohotovosti.

Pacient ani poté nezaplatil, nemocnice se rozhodla vymoci částku v exekuci. Okresní soud ji však nepřipustil s upozorněním, že regulační poplatek, tehdy už zvýšený ze 60 na 100 korun, zrušili ke konci roku 2013 ústavní soudci.

Rozhodnutí o nepřípustnosti exekuce založené na protiústavním předpisu potvrdil severočeský krajský soud. Následovala ústavní stížnost, ve které Psychiatrická nemocnice Bohnice poukázala na porušení svých majetkových práv, stejně jako práva na spravedlivý proces.

ÚS v dnešním rozhodnutí uvedl, že jeho starší nález se týkal už zvýšené, stokorunové sazby, kterou pokládal za nepřiměřeně vysokou. Šedesátikorunový poplatek v minulosti nepovažoval za protiústavní.

Podle advokáta bohnické nemocnice Romana Žďárka byl výklad Okresního soudu v Chomutově spíše ojedinělý, většina soudů v Česku exekuční vymáhání starších dluhů za poplatky umožňovala. Většinou jde o malé částky, celkový objem je však značný.

"V celém Česku jde odhadem o desítky až stovky milionů korun," řekl ČTK Žďárek.

ČTK, Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme