Starší lidé možná nebudou muset měnit občanské průkazy

Lidé starší 70 let si zřejmě nebudou muset povinně měnit občanské průkazy. Ve středu o tomto návrhu všech parlamentních stran bude jednat vláda. Návrh počítá s tím, že tito občané by do konce života používali průkazy dosavadní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

občanský průkaz | Foto: Archiv ČRo

Výměna průkazů se netýká jen starších lidí. Jejím cílem je sjednotit podobu průkazů a vydat nové s bezpečnostními prvky.

Podle ministerstva vnitra je teď v zemi platných až deset typů občanských průkazů. Nové mají vedle strojově čitelných údajů i počítačově tištěnou fotografii držitele. Strojově čitelný kód urychluje třeba odbavování na hranicích.

Do konce letošního roku si musejí vyměnit průkazy bez strojově čitelných údajů lidé, kteří je dostali do konce roku 1994. Ostatní si je musejí vyměnit postupně ve stanovených lhůtách do konce roku 2008.

Podle novely by si průkazy bez vymezené doby platnosti nemuseli měnit občané narození před 1. lednem 1936. Návrh poslanci odůvodnili tím, že ne všichni zmínění občané vědí, že si mají průkazy vyměnit.

Postoj vlády ale nebude rozhodující. O definitivním osudu návrhu rozhodne až parlament. Kdyby poslanci novelu neschválili, musela by drtivá většina občanů starších 70 let podat žádost o jejich výměnu do konce listopadu.

Kdyby to neudělali, spáchali by přestupek a navíc by to mohlo ohrozit i pobírání důchodu či jejich přijímání do zdravotnických a sociálních zařízení. Autoři novely si myslí, že pro tyto běžné věci postačují občanské průkazy staršího typu.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme