Norské úřady udělily staršímu z bratrů Michalákových občanství. Ministerstvo zahraničí chystá nótu

Starší ze synů Evy Michalákové získal norské občanství, zjistil server iROZHLAS.cz. V tichosti o tom rozhodly norské úřady, které následně stručně informovaly českou stranu. Dvanáctiletý chlapec je tak nyní oficiálně Čech i Nor. Úředníci ministerstva zahraničí už proto chystají v případu dětí Michalákových další nótu. „Musí respektovat, že chlapec je i českým občanem,“ uvedla mluvčí resortu Irena Valentová.

Exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Michaláková | Foto: Filip Jandourek

„Oznámení o norském občanství jsme obdrželi prostřednictvím našeho zastupitelského úřadu v Oslo na konci června,“ potvrdila pro server iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Stručné sdělení, že starší z bratrů Michalákových je nyní oficiálně i občanem Norského království, na ambasádu zaslalo tamní Ředitelství cizinecké služby.

Norský soud smetl odvolání Michalákové, řešit ho nebude. Česká matka ztrácí práva k oběma synům

Číst článek

„Jedná se o standardní oznámení, o kterém následně informuje naše ambasáda ministerstvo vnitra. Oddělení státního občanství a matrik nabytí státního občanství cizího státu zaeviduje,“ doplnila ještě Valentová.

Česko chystá nótu

Staršímu synovi Michalákové je dnes dvanáct let, mladšímu osm, odděleně od rodičů vyrůstají od roku 2011. Norská sociální služba Barnevernet tehdejším manželům Evě a Josefovi Michalákovým odebrala syny kvůli údajnému zanedbávání, fyzickému týrání a sexuálnímu zneužívání.

Tamní policie po prověření případ uzavřela s tím, že se podezření nepotvrdilo. Soud ale považoval zjištění za natolik závažná, že děti ponechal u pěstounů.

Rodičovská práva ztratila Michaláková loni v květnu loňského roku, a to k oběma synům. Otci Josefu Michalákovi, který se v případu nikdy neangažoval a o děti zpátky do péče nežádal, soud naopak rodičovská práva ponechal.

Starší syn Michalákové má nyní takzvané dvojí občanství. Tři roky starý zákon totiž umožňuje, že při nabytí cizího občanství nedochází k automatické ztrátě toho českého. Obecně pak platí, že státní občanství získává člověk po rodičích.

Podle ministerstva zahraničí je právem každého suverénního státu, komu a za jakých podmínek státní občanství udělí. „Norsko udělením státního občanství jednomu z chlapců neporušilo mezinárodní právo, zároveň ho tímto krokem nezbavilo, respektive ani nemohlo zbavit českého občanství,“ uvedla mluvčí Valentová.

Ministerští úředníci už nicméně chystají nótu – v případu Michalákové už několikátou v pořadí, kterou budou do skandinávské země posílat.

„Norsko musí respektovat, že chlapec je zároveň i českým občanem, tedy Norsko musí respektovat pravomoci českých orgánů ve vztahu ke svému občanovi, včetně pravidel mezinárodního práva o konzulární ochraně poskytované Českou republikou svým občanům,“ popsala ještě Valentová a uzavřela: „Česká republika bude reagovat nótou.“

Až do Štrasburku

Petiční výbor, který Michalákové s případem pomáhá, považuje rozhodnutí o norském občanství za neférové. Mimo jiné i proto, že právní zástupci Michalákové aktuálně finišují se stížností k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. To je jediná právní možnost, která české matce ještě zbývá.

Proč norský soud odebral Michalákové syny: o aféře psaly noviny a chlapci k matce nechtějí

Číst článek

„Udivuje mě, že tuto informaci norské úřady nesdělily vlastní matce dětí. To ve mně vzbuzuje podezření, že krok zbavení rodičovských práv k synům mohl být tímto podmíněn, tedy že se (úřady) zbavily matky a norské občanství udělily staršímu synovi,“ říká právní zástupkyně Michalákové a poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09). Rodina se podle jejích slov o občanství pro staršího syna dozvěděla až od ministerstva zahraničí.

Norský soud, který Michalákovou zbavil rodičovských práv, tehdy argumentoval medializací případu i tím, že chlapci už se k matce údajně vrátit nechtějí. Nárok na syny či schůzky s nimi ztratila Michaláková definitivně loni v prosinci, kdy se Krajský soud v Oslo odmítl zabývat jejím odvoláním. Jak informoval server iROZHLAS.cz, předchozí rozhodnutí se tak stalo pravomocným. Justice tehdy zároveň zamítla návrh na adopci mladšího ze synů, o kterou žádal sociální úřad Barnevernet.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme