Startuje kampaň na podporu dobrovolnictví

V Česku se věnuje dobrovolnické práci až 30 procent lidí, nejčastěji v oblasti sportu, kultury nebo v hasičských spolcích. Podle dnes zveřejněného průzkumu Národního dobrovolnického centra Hestia a Univerzity Karlovy se čeští dobrovolníci věnují neziskové práci pravidelně a dlouhodobě, v průměru 11 hodin měsíčně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruce | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Rok 2011 je rokem dobrovolníků. Alespoň v Evropské unii a také v Česku, dnes totiž ministerstvo školství zahájilo kampaň k celoevropské akci nazvané "Evropský rok dobrovolnictví".

Přehrát

00:00 / 00:00

O kampani na podporu dobrovolnictví mluvil ve Světě o jedné ředitel odboru pro mládež na ministerstvu školství Miloš Urban

Ředitel odboru pro mládež na ministerstvu školství Miloš Urban ve Světě o jedné připomněl, že dobrovolnictví je v západních zemích chápáno jako fenomén, který je samozřejmostí v každé normální společnosti.

„Lidé, i když jsou bohatí, vědí, že bohatství není samozřejmé a část svého času je třeba odevzdat společnosti. Dobrovolnictví také vychovává k aktivnímu občanství.“

Urban také představil 4 základní cíle: „Chceme odstranit překážky, které brání dobrovolnickým činnostem. Druhým cílem je pomoc organizátorům ke zlepšení kvality dobrovolných činností. Třetím cílem je posílení uznání dobrovolnických aktivit ze strany politiků a zaměstnavatelů.“ Za čtvrtý cíl pak označil zlepšení povědomí o dobrovolnictví u celé společnosti.

„Z průzkumu vyplývá, že více než třetina obyvatel Česka má zkušenosti s individuálním nebo organizovaným dobrovolnictvím,“ pochvaloval si na Rádiu Česko a připomněl, že průzkum se dělal na poměrně vysokém vzorku více než 3000 respondentů. Oblastí, kde podle něho pokulháváme, je ocenění dobrovolnických činností od společnosti.

„Ministerstvo školství podalo u Evropské komise grant na 100 000 euro, s tím, že 20 procent dofinancuje ministerstvo. Za tuto částku budeme koordinaci Evropského roku dobrovolnictví realizovat,“ poznamenal Urban, podle něhož celá kampaň vyvrcholí první týden v listopadu.

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme