Startuje Národní onkologický program

Počet onemocnění rakovinou u nás stále roste. Zatímco před 15 lety se na ni léčilo 170 000 pacientů, nyní se tento počet zdvojnásobil. Závažné onemocnění postihne každého třetího Čecha, každý čtvrtý na něj umírá. Lidé podceňují příznaky choroby i prevenci - přitom včasná diagnóza je klíčem k úspěšné léčbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šroubovice DNA | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Lékaři proto bijí na poplach a připravili Národní onkologický program. Jeho cílem je důležitost prevence neustále vysvětlovat a připomínat. V tom vidí jeho hlavní smysl i prezident republiky Václav Klaus, který nad ním převzal záštitu: "Toto je pokus České onkologické společnosti oslovit výrazně společnost formou výuky, vysvětlování věcí, možností prevence."

V rámci programu má vzniknout síť 15 až 20 akreditovaných pracovišť, která pacientům s rakovinou poskytnou nejmodernější péči. Podle Rostislava Vyzuly, šéfa brněnského onkologického ústavu, do nich budou moci lidé přijít i na preventivní prohlídku: "Je potřeba, aby lidé věděli, že když se vystavují riziku jako třeba kouření, stres, špičkoví manažeři a podobně, že mohou jít někam na vyšetření, které bude jednoduché, a že mohou přijít třeba v ročních nebo dvouročních intervalech. To je zcela na nich."

Rakovina je zákeřná nemoc, která často dlouho nemá žádné příznaky. I proto jsou podle Rostislava Vyzuly preventivní prohlídky tak důležité.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme