Stát bude kontrolovat výrobu výbušnin

Stát bude lépe kontrolovat prodej a výrobu výbušnin. Vláda včera odsouhlasila, že převezme vlastnictví výroby nechvalně proslulého semtexu. Stát získá výrobce výbušniny pardubickou Explosii od jejího současného majitele firmy Aliachem. Vláda se také zabývala podmínkami vězňů ve věznicích. Zatímco před čtyřmi lety bylo vězňů 14 procent více než je norma, dnes je to 3 procenta pod normou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

semtex | Foto: Douane Matre de Chien

Stát bude lépe kontrolovat prodej a výrobu výbušnin. Vláda včera odsouhlasila, že převezme vlastnictví výroby nechvalně proslulého semtexu. Stát získá výrobce výbušniny pardubickou Explosii od jejího současného majitele firmy Aliachem. Ministr financí Jiří Rusnok ale připouští, že výroba semtexu nemusí zůstat ve státních rukou navždy. "Otázka dalšího nakládání s tou jednotkou bude předmětem dalších jednání do budoucna, až se podaří uskutečnit tuto operaci. Nevylučuji, že může v budoucnu dojít i k následné částečné nebo úplné reprivatizaci firmy, nicméně za předem stanovených a jasných podmínek."

Podle Rusnoka tak stát bude moci lépe dohlížet na výrobu a prodej nebezpečných výbušnin. "Účelem toho opatření je mít pod kontrolou nakládání s tímto citlivým materiálem, a to nejen formou obecně závazných právních předpisů, které se vztahují na tuto výrobu, na její provozování, na distribuci těchto záležitostí, ale mít kontrolu i vlastnickou. Jde o to, že ten podnik má skutečně strategický význam z hlediska bezpečnosti, je významným dodavatelem české armády a zejména jde tedy o význam ochrany a kontroly produkce ze strany státu."

Vězni budou mít lepší podmínky k životu. Už letos totiž vláda počítá s tím, že české věznice nebudou přeplněné. Naše země tak zřejmě splní mezinárodní dohodu, podle níž má mít každý vězeň v cele k dispozici minimálně šest metrů čtverečních. Situace se podle vicepremiéra Pavla Rychetského za poslední dobu stále zlepšuje. Před čtyřmi lety byly věznice zaplněné na 114 procent, letos už je uvězněných pouze o tři procenta nad všeobecnou normou. "Došlo k přijetí novely trestního řádu, změnily se podmínky vazby a je evidentní, že nebude třeba rozšiřovat počet věznic, že se podařilo řadou opatření včetně novely trestního zákona o propační a mediační službě zčásti vyprázdnit věznice a že se do té evropské normy partně ještě v průběhu tohoto roku dostaneme."

Pozemky v okolí Vítkovic koupí za dvě stě milionů korun státní podnik Diamo. Včera tak rozhodla vláda. Hutní společnost Vítkovice se tak převodem majetku má zbavit znečištěných pozemků před chystanou privatizací. Podle Rusnoka by mělo Diamo celou oblast během šesti až osmi let zrekultivovat. "Jednak se uvažuje s tím, že část těch zařízení by byla renovována, udržována jako technická kulturní památka, ale současně se počítá s tím, že by mohla část té oblasti být nabídnuta (poté až bude zejména ekologicky sanována) jako rozvojová zóna průmyslová pro nové činnosti jako brownfield, to znamená jako rozvojová zóna bývalé průmyslové instituce."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme