Stát bude mít asi znovu kontrolu nad výrobou Semtexu

Stát by měl znovu převzít kontrolu nad společností Explosia, která mimo jiné vyrábí i plastickou trhavinu Semtex. Vládě tento krok navrhne ministerstvo průmyslu na základě doporučení bezpečnostní rady z loňského listopadu. Podle Evy Přikrylové z tiskového odboru ministerstva je zatím Explosia součástí pardubického závodu Synthesia a patří holdingu Aliachem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch | Foto: HZS Praha

"V současné době je nezbytné, s ohledem na aktivizaci sil mezinárodního terorismu, z toho vyplývajících nových potřeb v oblasti materiálního a technického zabezpečení armády České republiky a složek Ministerstva vnitra, zejména pro případ mimořádných situací, ale i pro válečný stav, zajistit pokračování výroby výbušnin a střeliva pro zbrojní a speciální výrobu v ČR" uvedla Eva Přikrylová pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

Přehrát

00:00 / 00:00

E.Přikrylová: Výroba trhavin

Jak zároveň dodala, nebylo by to prostřednictvím plně soukromého subjektu, ale prostřednictvím vhodného subjektu ovládaného státem. Státní účast ve zbrojovkách je v Evropě běžná jak v státech EU, tak v členských státech NATO.

Aleš Heřmánek, Jiří Kratochvíl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme