Stát bude stavět domy pro veterány

Ministerstvo obrany představilo svou vizi péče o válečné veterány. Stát umisťuje veterány-seniory do Domovů péče o válečné veterány. Ukládá mu to zákon. Domovů je ale málo. Proto ministerstvo plánuje vybudování dalších lůžek pro bývalé vojáky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Kühnl | Foto: Miroslav Konvalina

Mluvčí ministerstva Andrej Čírtek přiblížil, že stát vyčlení asi 300 milionů korun, které budou určeny pro stavbu nových domů pro veterány. Ty by pak měly obsahovat přibližně 250 lůžkových míst.

V současné době fungují v Česku zatím dvě taková zařízení - v pražské Ústřední vojenské nemocnici a v Karlových Varech a zdaleka nemohou uspokojit všechny žadatele. Veteránů přitom nebude ubývat, ale naopak přibývat, protože naše armáda se bude stále více zapojovat do mezinárodních misí.

Novodobých veteránů má být v budoucnu podle odhadů odborníků až deset tisíc. Ministr obrany Karel Kühnl zdůrazňuje, že stát nesmí zapomínat zejména na ty, kterým je v současnosti už mnohdy přes 80 let: "Musíme také v příštím roce vybudovat lékařskou kapacitu pro veterány, kteří potřebují celodenní lékařskou péči."

Ondřej Černý, Pavel Otto, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme