Stát by arbitráží s Diag Human neměl přijít o více než 2 miliardy

Už v březnu by měl padnout verdikt v arbitráži státu s firmou Diag Human. A pro Českou republiku by měl být relativně příznivý. Z původně požadovaných 15 miliard korun by stát podle přezkumného řízení musel platit nejvýše 2 miliardy korun. Uvedl to server aktuálně.cz s odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje, které jsou s arbitráží obeznámeny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krevní konzervy (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Pokud se tyto informace potvrdí, bude to pro firmu Josefa Šťávy znamenat citelné snížení přisouzené částky. Před dvěma lety jiní rozhodci přiřkli Diag Human 9 miliard jako náhradu za to, že stát firmu v devadesátých letech údajně vytlačil z lukrativního obchodu s krevní plazmou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu rozebrala ve Stalo se dnes novinářka Sabina SLonková

Teď se má verdikt pohybovat v rozmezí jedné a půl až dvou miliard korun. Navíc v arbitráži na straně žalobců proti vůli Diag Human figurují další dvě společnosti se sídlem v daňových rájích s utajenou vlastnickou strukturou. Přihlásili totiž pohledávky, které jim údajně prodal bývalý právník Diag Human Jiří Oršula.

Je tedy dost možné, že o výslednou sumu se všechny tři subjekty budou muset rozdělit. Průběh arbitráže napadl současný advokát Diagu Jan Kalvoda s tím, že rozhodčí senát je podjatý. O jeho dovolání bude rozhodovat Nejvyšší soud.

Začátek v roce 1992

Základní problém vznikl už v roce 1992, kdy byla po zásahu tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara z lukrativního obchodu s krevní plasmou vyšachována společnost Diag Human podnikatele Josefa Šťávy.

Sabina Slonková z Aktuálně.cz ve Stalo se dnes řekla, že k částce 2 miliardy dospěli dva ze tří rozhodců. "Částka je sice velmi vysoká, ale v porovnání s předchozím verdiktem je nižší. Od počátky, kdy politici a úředníci tohoto státu umožnili Diagu, aby se spor neodehrál před soudem, ale byl vyvedený před arbitráž, a tak bylo jasné, že Česká republika platit bude."

Slonková také připomněla, že první chyba byla ve chvíli, kdy bývalý ministr vyslovil své pochybnosti o společnosti Coneco, předchůdce Diagu. "Své výhrady dal na papír a odeslal obchodnímu partnerovi Coneca, tím dal Diagu do ruky zbraň - začal tvrdit, že kvůli této větě byl z obchodu vytlačen."

Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme