Stát by měl mít větší pravomoci při kontrole chovů psů, žádají kynologové

Česko je velmocí v chovu psů. Svůj podíl na tom mají i nelegální množírny. Kontroloři nemají velkou moc, a tak se odchovu štěňat v nevyhovujících podmínkách daří. Podle kynologů by si ale zájemci o psa měli dát na psa z množírny pozor. Mohou s ním mít jen starosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěňata

Štěňata | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Chovatelé v množírnách často oddělují štěně od matky dřív, než je to vhodné pro jeho zdravý vývoj. A to znamená do budoucna možné problémy

„Když si přivezete tzv. nezralé štěně, nebude mít odezvu na vakcinaci, bude špatně prospívat, snadno chytí jakoukoliv chorobu, bude mít psychické problémy,“ varuje Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Štěně z nelegální množírny může znamenat mnoho starostí, informuje Martin Karlík

„Takže se vám může stát, že si přinesete štěňátko, se kterým se pak budete trápit, které svůj nešťastný start s sebou ponese celých 15 let, pokud se jich dožije.“

Zajímat se o rodiště i o původ

Zájemci o psa by se proto měli o štěně zajímat, ještě než si ho převezmou. Jet se na něj podívat. Zjistit, kde vyrůstá. A také se podívat na fenu, která ho porodila.

„Chybí vzdělání lidí. Když si někdo jde koupit pračku, nebo auto, vygoogluje si, kde co,“ lituje Vladimíra Tichá. „Psa si koupí někde na parkovišti, neví odkud, jak je starý. A pak nad ním pláče.“

Aida s početnou rodinkou od Evy Formánkové z Mochova | Foto: rodinný archiv

Kynologům vadí, že veterinární inspekce nyní nemůže vstupovat na soukromé pozemky, kde lidé chovají psy, takže není možné účinně bojovat proti nelegálním množírnám psů, upozorňuje Vladimíra Tichá.

„Problém číslo dvě je, že v podstatě není úplně jasně stanoven standard, jak by měla vypadat péče o psa,“ upozornila Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie.

Chybí definice množírny psů

Dalším problémem je to, že množírny psů jsou často utajené a kontroloři nemají možnost se o jejich existenci dozvědět. Podle Hynka Jordána z ministerstva zemědělství navíc není definováno, co je množírna:

„Jestli je chovatelka 5 fen psa už množírnou psů. Jakmile toto není definováno v zákoně, nemůže například Státní veterinární správa takovéto zařízení kontrolovat a soud pak povolení k domovní prohlídce nedá.“

Veterinární inspektoři navíc nemohou využít videa nebo fotografie, které natáčí různí aktivisté.

Podle zákona se jedná o nelegálně pořízený materiál a veterinární kontrola se na rozdíl od České obchodní inspekce nesmí vydávat za zájemce o koupi, a tak odhalovat množírny psů.

V Poslanecké sněmovně vznikla pracovní skupina, která by se měla problémem zabývat.

„Na řešení tohoto problému spolupracuje vedle veterinární správy i s policií. A navázala nově spolupráci s Komorou veterinárních lékařů a odborníky z řad veterinářů a rovněž s kynology a nevládními organizacemi,“ dodává Hynek Jordán z resortu zemědělství.

Pracovní skupina se plánuje sejít příští týden v úterý.

mkp, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme