Stát by měl Věře Jourové zaplatit 3,6 milionu, rozhodl soud

Ministerstvo spravedlnosti má zaplatit někdejší náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věře Jourové odškodné 3,6 milionu korun. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 2. Jourová se na ministerstvu domáhala zaplacení 8,7 milionu kvůli svému stíhání v takzvané kauze Budišov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová | Zdroj: ČTK

Přiznaná částka představuje náhradu ušlé mzdy a doplacení části výdajů na obhajobu. Exnáměstkyně Věra Jourová byla v říjnu 2006 obviněna z přijetí dvoumilionového úplatku od tehdejšího starosty Budišova Ladislava Péti. Peníze měla údajně dostat za to, že prosadí přiznání dotace z evropských fondů na opravu budišovského zámku. Strávila pak asi měsíc ve vazbě. Její stíhání bylo v létě 2008 zastaveno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zbyněk Zykmund popsal celou kauzu v Odpoledním Radiožurnálu

Jourová tvrdí, že kvůli křivým obviněním a pobytu ve vazbě údajně přišla o mnohamilionové kontrakty za poradenství při čerpání evropských fondů, protože s ní někteří klienti rozvázali smlouvy. Požadavku na zaplacení pětimilionového finančního zadostiučinění za nemajetkovou újmu soud nevyhověl kvůli tomu, že byl podle něj promlčen.

Soud dospěl k tomu, že stát je odpovědný za škodu, která bývalé vysoké úřednici vznikla. Kromě vyplacení odškodného se ministerstvo spravedlnosti má Jourové také omluvit. Dnešní rozhodnutí je nepravomocné, a lze se proti němu odvolat. Sama Věra Jourová řekla, že je s rozsudkem spokojená.

„Pro mě je absolutně nejdůležitější, že se mi bude muset stát omluvit za to, co mi udělal, protože mě nekonečně urazil. Myslím si, že tady šlo především o čest, lidskou důstojnost a o úctu k člověku. Proto jsem se chtěla dopídit hlavně tohoto morálního zadostiučinění.“

„Samozřejmě mám radost i z toho, že soud uznal oprávněné nároky na úhradu ušlého zisku,“ dodala.

Ministerstvo spravedlnosti se chce nejdřív seznámit s písemným vyhotovením rozsudku a až pak oznámí další kroky, tedy i to, jestli se odvolá.

Jourová není sama

Loni bylo na ministerstvo spravedlnosti podáno 2500 žádostí o náhradu škody k mimosoudnímu projednání a ministerstvo takto vyplatilo necelých 60 milionů korun. Žalob o náhradu škody způsobenou výkonem veřejné moci bylo 1300 a stát to stálo víc než 43 milionů korun. Co se týče konkrétně zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou nejčastěji omezením osobní svobody nebo trestním stíháním, tak v roce 2010 bylo takové zadostiučinění proplaceno v 60 případech, celkem za 3,5 milionu korun, od počátku letošního roku to bylo ve 43 případech v částce víc než 5 milionů.

Necelých 6 milionů vysoudil v posledních letech třeba kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu. V polovině 90. let strávil dva a půl roku ve vazbě kvůli obviněním z údajných podvodů, přípravy vraždy a mučení. Trestně stíhán byl skoro 13 let, soudy ho ale nakonec zprostily všech obvinění.

Zbyněk Zykmund, Marika Táborská, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme