Stát chce lidem umožnit změnu stavební spořitelny

Změnu ve stavebním spoření zvažuje ministerstvo financí. Chce lidem umožnit, aby mohli přecházet od jedné stavební spořitelny ke druhé, aniž by přišli o státní podporu. Podobný systém už funguje například u penzijního připojištění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Změnu by měla zajistit úprava zákona. Ten současný je totiž podle náměstka ministerstva financí Tomáše Prouzy pro klienty stavebních spořitelen nevýhodný.

"Ten zákon zrovna nepomáhá zdravé konkurenci na trhu. Čili to, co chceme udělat, je detailně se podívat na to, jaké vlivy by ta změna zákona měla, a potom přijít s návrhem, jak situaci změnit."

Že je na trhu nedostatek konkurence, potvrdil i antimonopolní úřad. Potrestal totiž všech šest českých stavebních spořitelen kvůli kartelové dohodě. Tu pocítili klienti - museli totiž platit vyšší poplatky. Úřad udělil spořitelnám nejvyšší pokutu v historii, dohromady téměř půl miliardy korun. Nejvíce by měla zaplatit Českomoravská stavební spořitelna, nejméně pak Wüstenrot.

S pokutou od antimonopolního úřadu spořitelny nesouhlasí. Tvrdí, že kartelovou dohodu neuzavřely, a proti verdiktu se chystají podat rozklad. Jestli poplatky sníží, zatím nechtějí říct. Sdružení obrany spotřebitelů to ale považuje za samozřejmé.

Marika Táborská, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme