Stát chce posílit svoji pozici při jednáních s obyvateli těžbou ohrožených obcí

Posílit roli státu v jednáních s občany dotčenými těžbou strategicky důležitých surovin chce ministerstvo průmyslu a obchodu. Klíčovou roli by měl stát sehrávat na základě takzvané velké novely horního zákona, podle které by si měl stát více hlídat své nerostné bohatství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí (ilustr. foto)

Těžba uhlí (ilustr. foto) | Foto: František Tichý

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby z ODS je jednání se státem pro obce i občany přijatelnější, než kdyby jednali jen se soukromou těžební firmou.

„Stát musí být tím rozhodujícím garantem. Protože když mluvíme s řadou starostů i občanů, je pro ně velmi nekomfortní postavení, že jsou vystaveni jednání se soukromými firmami. My tvrdíme, že v této novele musí dojít k posílení role státu, která musí být pro občany garantem, který zajišťuje rovnováhu,“ prohlásil.

Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt ze Strany zelených ale Radiožurnálu řekl, že novela těžbou ohroženým obcím nic dobrého nepřinese.

"Já jako člověk, který žije v oblasti těžebního prostoru, mohu říct, že je mi vlastně úplně jedno, jestli mě vyvlastňuje soukromá firma nebo firma s více než 50procentním podílem státu. Je to stejně nešťastná a nepřijatelná věc."

Stát by měl posílenou pozici jen pokud jde o strategické suroviny, jako je uhlí, uran, wolfram nebo zlato.

Velká novela horního zákona by mohla podle ministerstva průmyslu a obchodu začít platit na začátku roku 2014.

Květa Moravcová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme