Stát chce s lékaři jednat dál, obě strany však mají požadavky

Vyjednávání mezi státem a lékařskými odbory se ocitlo v patové situaci. Obě strany opakují svá stanoviska, ale zároveň jsou také ochotny jednat. Lékaři trvají na svém, dvě miliardy nebo nic. Ministerstvo zdravotnictví říká: víc vám nedáme a půl miliarda z této částky půjde také dalším zdravotníkům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Heger ministr zdravotnictví odbory lékaři

Leoš Heger ministr zdravotnictví odbory lékaři | Zdroj: ČTK

Lékařské odbory už netrvají na tom, aby se všichni lékaři ve výpovědích mohli vrátit na svá pracovní místa. Přiznal to prezident České lékařské komory Milan Kubek, který se do vyjednávání o zvýšení platů aktivně zapojil, přestože jde o odborářskou akci.

„Drtivá většina ředitelů bude prstíčkem hrabat, aby se lékaři do nemocnice vrátili, protože žádní jiní lékaři, kteří by je mohli nahradit, nejsou. Je jasné, že může dojít k určitému vyřizování osobních účtů některých ředitelů, kteří se budou snažit pomstít odborářům. To je ale určité riziko a i do toho rizika jsou odbory ochotny jít,“ oznámil Kubek.

Vyjednávání mezi ministrem zdravotnictví a lékaři však dál pokračuje. Doktoři chtějí z nemocnic odejít k prvnímu březnu, pokud jim ministerstvo nezvýší platy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjednávání lékařů je v patové situaci

Přestože chce dát ministr ještě letos do platů navíc dvě miliardy a z toho 1,5 miliardy lékařům, zbytek sestrám a dalším zdravotníkům, pro prezidenta České lékařské komory je nabídka nepřijatelná. Řekl to v České televizi.

Chtějí totiž zvýšit platové tarify, ministr ale nabídl peníze formou osobního ohodnocení.

Urban: Krizí se měla vláda zabývat už dávno

„Nabízí pouze naprosto nezávazný slib, že doporučí ředitelům, aby v průměru zvýšili osobní příplatky lékařů. Mohou tedy reagovat tak, že zvednou příplatky pouze některým. Nemáme nikde žádnou jistotou, že to bude trvat i nadále,“ oznámil v ČT Milan Kubek.

Místopředseda ČSSD Milan Urban v televizi Prima řekl, že krizí ve zdravotnictví už se dávno měla zabývat celá vláda. Ministr dopravy Vít Bárta ale tvrdí, že vláda se zdravotníky také vyjednává.

„Fascinuje mě, že se tím nezabývá premiér, že se tím nezabývá vláda, že se nedohody pohybují na úrovni ministra zdravotnictví a zástupců lékařů. Myslím, že vláda do toho už dávno vstoupit měla. Dávno se měla pokusit situaci vyřešit, protože to, že se občané obávají o to, jak bude fungovat zdravotnictví, zda budou za 22 dnů ošetřeni, je něco, co tento národ od roku 1989 nezažil,“ uvedl Milan Urban.

„Je to opravdu velmi složitá debata, kdy na jedné straně naprosto rozumím požadavkům na zvyšování mezd nejenom lékařů, ale i zdravotních sester, souhlasím s panem Kubkem, že ve zdravotnictví je provize opravdu na všem, s výjimkou platu lékařů, ale právě proto je velká naděje uspokojit všechny platové požadavky. Ve zdravotnictví je peněz dost, jen jsou bohužel tam, kde být nemají,“ řekl Bárta.

Ministr Heger: Lékaři by nabídku přijmout měli

Pokud lékařské odbory ustoupí ze svých požadavků, je ministr Leoš Heger ochoten znovu zasednout k jednacímu stolu. České televizi Heger řekl, že lékaři by měli přijmout jeho nabídku dvou miliard korun.

„Jasné gesto by bylo, kdyby řekli, že doporučí svým členům, aby výpovědi stáhli, a že peníze, které jsou jim nabídnuty, jsou pro ně dostačující. Jestliže se dnes škrtá ve veřejnoprávní sféře, všichni zaměstnanci v této oblasti dostávají méně, a my lékařům přidáváme. Nevím už, co bychom mohli udělat,“ dodal Heger.

Pro odboráře je ale nabídka stále nedostačující. Předseda Asociace krajů Michal Hašek obě strany vyzval, aby se opravdu k jednání vrátili, aby tak kraje nemuseli připravovat žádné krizové scénáře.

Podle Miloše Volemana z Lékařského odborového klubu si ministr Heger dává ultimáta. Navíc nemají mandát k dalšímu ustupování.

"Pokud přijde nabídka, abychom se znovu sešli, tak se samozřejmě sejdeme, ale budeme muset požádat členskou základnu, aby nám nastavila mantinely, ve kterých se bude vyjednávat," dodal Voleman.

K 1. březnu chce z nemocnic odejít asi 3 800 doktorů. Situací ve zdravotnictví se v úterý bude zabývat také Bezpečnostní rada státu.

Alžběta Rákosová, Tereza Janouškovcová Bartůňková, pir, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme