Stát chce zabránit kongresové turistice lékařů

Ministerstvo zdravotnictví chce omezit takzvanou kongresovou turistiku lékařů. Podle novely zákona o regulaci reklamy by se mohli účastnit akcí pořádaných nebo sponzorovaných farmaceutickými firmami jen tehdy, pokud na nich aktivně vystoupí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace oka - přenos z operačního sálu sledovalo 60 lékařů | Foto: Petr Kološ

O návrhu jsme už podrobněji informovali zde.

Přehrát

00:00 / 00:00

O takzvané kongresové turistice lékařů mluvili v poledních Ozvěnách dne předseda sdružení Mladí lékaři Martin Švestka a náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Martin Plíšek.

„Jde o další protikorupční opatření. Dosud to nebylo vůbec regulováno. Známe z historie případy, kdy šlo spíše o rekreace v exotických zemích, než o vzdělávací kongresy, které rozhodně nechceme omezovat,“ řekl náměstkem ministra zdravotnictví pro legislativu, Martin Plíšek.

„V pracovní verzi navrhujeme, aby lékař doložil, že se kongresu zúčastnil aktivně a to nejlépe tak, že tam vystoupil nebo se účastnil nějakého řídícího výboru. Zvažujeme také, že podá o účasti na kongresu písemnou zprávu,“ dodal Plíšek.

To se ale nelíbí sdružení "Mladí lékaři". Tvrdí, že by se výrazně zhoršily podmínky pro jejich vzdělávání.

„Situace je taková, že si lékař buď musí platit vzdělávací akce sám, a ty tuzemské stojí okolo 1500 korun denně, nebo ji zaplatí zaměstnavatel. Vzhledem k tomu, jak napjatá je finanční situace nemocnic, tak peníze na vzdělávání jsou až tou poslední položkou,“ stěžuje si předseda sdružení je Martin Švestka.

Farmaceutickými firmami nebo společnostmi, dodávajícími zdravotnický materiál, je podle něj spolufinancována drtivá většina velkých kongresů i menších vzdělávacích akcí. Samotné akce jsou prý ale zaměřeny odborně.

„99 procent kongresů je pořádána odbornými společnostmi a firmy to pouze spolufinancují. Nenabízejí se tam konkrétní léky nebo konkrétní technologie,“ tvrdí Švestka.

Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že bude zákon platit od příštího roku.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme