Stát chce zavést další opatření proti černému trhu s lihovinami

Výroba i prodej tvrdého alkoholu by měly být pod přísnějším dohledem. Nová pravidla, o kterých dnes budou hlasovat senátoři, počítají například s povinnými kaucemi pro obchodníky a výrobce. Je to reakce na loňskou metanolovou kauzu, která připravila o život přes 40 lidí. A také tvrdě dopadla na trh s lihovinami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol

Alkohol | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

„Neprůstřelně můžeme hovořit o stamilionových ztrátách, které byly spojené s prohibicí a následně s poklesem prodeje lihovin. Metanolová aféra má na prodeje stále dopad,“ tvrdí prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík.

Podle některých oslovených pražských barmanů a číšníků se už ale lidé k tvrdému alkoholu zase vracejí.

Šíření nelegálního alkoholu a s tím spojené daňové úniky teď má zastavit série opatření. Jde třeba právě o kauce nutné pro registraci obchodníků a výrobců lihovin. Pro menší firmy to bude 500 tisíc korun, pro větší pět milionů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natáčela Lucie Husárová

Kauce měla být původně pětimilionová pro všechny, teď se bude odvíjet od toho, kolik kolků si výrobce ročně odebere.

„Společnost, která je malá, která vlastně prodá méně než 20 tisíc balení za rok, bude mít kauci pouze 500 tisíc korun, což si myslím, že je hranice velmi mírná vzhledem k tomu, jak citlivá je kategorie lihovin,“ namítá Pavlík.

Kauci výrobce skládá pro případ, že by v budoucnu nějakým způsobem pochybil při výrobě nebo při manipulaci s kolky. Pokud má ale v pořádku účetnictví, může podle Pavlíka požádat banku o jakousi hypotéku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Unie výrobců a dovozců lihovin a generální ředitel Stock Plzeň-Božkov Petr Pavlík mluvil o případných přísnějších pravidlech

„V rámci unie máme malé výrobce a ti požádali o nacenění té bankovní záruky. Cena bankovní záruky vyšla v řádech 1,5 procenta. Takže když vezmeme 1,5 procenta z 500 tisíc ročně jako náklad, tak se bavíme o částce sedm a půl tisíce korun ročně,“ vysvětluje.

Kontrolní pásky na lahvích bude stát tisknout na ceninovém papíře s ochrannými prvky. Nalepené budou tak, aby se při otevření poškodily. Tam, kde se budou lahve značit, musí mít výrobce kamerový systém napojený na celníky, což by ale mohl být problém například pro malé rodinné likérky.

Menší balení alkoholu

„My bychom spíše vítali, kdyby ve všech místech, kde se značí líh, byla celní správa 24 hodin, tak jak je to běžné ve světě, na Slovensku, ale i v ostatních státech,“ uvažuje prezident Unie výrobců a dovozců lihovin.

Pokud dnes senátoři opatření schválí, pomůže to podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče z ODS zastavit černý trh a alkoholem:

„Cílem kaucí je zabránit možným podvodům. Je nepravděpodobné a v podstatě nemožné je zcela vyloučit. Ale uděláme vše pro to, abychom je minimalizovali.“

Má se proto také omezit největší možné balení alkoholu na jeden litr, zatímco teď se prodává až šestilitrové balení. Výjimkou budou dárková balení luxusních značek, která se budou moci prodávat až po třech litrech.

Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme