Stát chystá finanční kompenzace pro dárce orgánů

Ministerstvo zdravotnictví chce finančně zvýhodnit dárce orgánů. Ti už by neměli na svoji dobrou vůli tolik doplácet. Novela transplantačního zákona, kterou ministerstvo připravilo, má totiž dárcům uhradit ušlý výdělek, o který teď přicházejí, protože během pracovní neschopnosti po zákroku berou pouze nemocenskou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transplantace (ilustrační foto)

Transplantace (ilustrační foto) | Foto: IKEM

Dárcům, kteří pracují, by měla nová legislativa navíc pomoci ušetřit na daních, a to až tři tisíce korun, píší dnešní Hospodářské noviny.

„Novelu transplantačního zákona samozřejmě vítám,“ řekla Rádiu Česko Eva Pokorná, předsedkyně České transplantační společností, která působí v IKEMU. Zároveň ale dodala, že nesouhlasí s názorem, že lidé budou teď motivováni, aby darovali orgány svým blízkým.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stát chce finančně zvýhodnit dárce orgánů. Téma pro Evu Pokornou, předsedkyni České transplantační společností, která působí v IKEMU na Rádiu Česko

„To pro ně není žádná motivace, už vůbec ne finanční. Ti lidé jsou motivováni úplně jinak, chtějí pomoci svému blízkému,“ uvedla s tím, že to lze brát spíš jako jakési narovnání. „Ale otázkou je, zda to finanční neplnění není příliš malé. Protože snížit si daňový základ o 20 tisíc korun, když hodnota toho daru je nevyčíslitelná…“ upozornila.

Novela transplantačního zákona by stát při současném počtu transplantací měla ročně přijít na dva miliony korun, přesto se podle Pokorné dá říci, že se státu taková změna finančně vyplatí. Například transplantace ledvin je podle ní mnohem výhodnější nejen pro nemocného i pro stát než dialýza.

„Dialýza je velice drahá a žijící dárci jsou vesměs mladší lidé. Takže řada z nich se potom vrací do pracovního procesu,“ dodala.

To, že by novela transplantačního zákona mohla přispět k výraznému nárůstu počtu živých dárců, se však Pokorná nedomnívá. „Protože ta motivace je úplně jiná.“

Co by ale určitě vedlo k nárůstu počtu žijících dárců, by podle ní byla daleko větší osvěta a informovanost.

„Protože řada lidí není informována o této možnosti léčby selhání ledvin, nebo je informována nedostatečně. Řada lidí neví, že je to nejlepší možnost léčby selhání ledvin,“ doplnila.

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme