Stát chystá nový centrální registr, tentokrát penzí

Problémy kolem nového systému na evidenci vozidel ještě neskončily a stát už chystá další centrální registr, tentokrát penzí. Spuštěn má být naostro už za pět měsíců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Registr vozidel v Praze

Registr vozidel v Praze | Foto: Filip Jandourek

Jak zjistila Mladá fronta Dnes, zakázka na nový registr přijde na 58 milionů korun a bez výběrového řízení ji získala společnost IBM, která má výhradní právo upravovat daňový informační systém.

Centrální registr smluv o novém důchodovém spoření bude spravovat Specializovaný finanční úřad, který vznikl letos a spadá pod ministerstvo financí.

Informace o milionech klientů si v registru mají vyměňovat penzijní fondy, finanční úřady a státní správa. Nebude se tedy přímo týkat účastníků spoření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslava Musilová, tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství a analytik ze společnosti AWD Jan Macek

Vznik nového registru je, podle tiskové mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslavy Musilové, opravdu nutný.

„Aby bylo možné spravovat druhý pilíř důchodové reformy, je třeba vytvořit centrální registr smluv lidí, kteří se rozhodnou vstoupit do tohoto nového systému a částečně si spořit na penzi ze svých vlastních zdrojů.“

„Bude sloužit k tomu, aby bylo možné spravovat druhý pilíř důchodové reformy. Bude obsahovat informace o daných poplatnících, jejich základní identifikační údaje, kdo je v současné chvíli jejich zaměstnavatelem, kdo jim bude platit a do jakého fondu se jejich peníze budou předávat,“ přibližuje Musilová.

Nové smlouvy se mohou v rámci změn dosavadního systému penzí uzavírat od 1. ledna 2013. A pouze první půlrok se mohou zapojit lidé starší 35 let.

Rozhodnutí bude sice dobrovolné, ale nevratné. Rozjezd nového registru tak může být klíčový pro úspěch celé důchodové reformy. Zájem nabízet nové spoření má aktuálně 10 penzijních společností. Ty teď čekají na licenci od České národní banky.

Martin Křížek, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme