Stát energetickým podnikům usnadnil vyvlastňování

Vyvlastnit pozemek kvůli stavbě plynovodu nebo elektrického vedení je ode dneška snazší. V účinnost vstupuje novela zákona o urychlení výstavby infrastruktury, která energetickým podnikům usnadňuje proces vyvlastňování. Doposud se tento postup uplatňoval jen u dopravních staveb.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba plynovodu

Stavba plynovodu | Foto: Eva Holá

Nově budou podle tohoto zákona postupovat i stavitelé vodních děl a energetických vedení.

Podle senátora Pavla Eyberta z ODS, který zákon na jeho legislativní pouti doprovázel jako zástupce navrhovatelů, má novela především nastavit jasná pravidla, kterými se mají řídit vlastníci pozemků i státní úředníci, aby nikdo nebyl krácen na svých právech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátora Pavel Eybert přibližuje novelu zákona o urychlení výstavby infrastruktury

„Co se týká vlastního aktu zbavení majetku pomocí vyvlastnění, tak to by měla být vždycky až ta úplně poslední možnost, když není jinak možné dosáhnout dohody o získání pozemku,“ vysvětluje.

Podle něj se totiž stává, že někteří lidé spekulují s pozemky, aby zabránili určité stavbě, nebo se snaží na prodeji pozemku vydělat mnohonásobně více, než jakou má pozemek cenu. Eybert se domnívá, že stát se v takové situaci nemůže zcela zbavit odpovědnosti za stavby, které jsou v jeho základním zájmu.

Zákon měl původně napomoci budování dopravních staveb všeho druhu, teď ale dopadá i na vodní díla a energetické stavby. Podle Eyberta po tom volali sami energetici a vodohospodáři:

Úřady budou benevolentnější

„Zákon jsme připravovali pokud možno co nejužší, a to bylo právě jenom pro dopravní stavby. Pak se ale ukázalo, že v případě, že bude někde postavena elektrárna, tak se dá poměrně snadno zabránit vyvedení proudu z této elektrárny tím, že zamezím možnosti získání pozemků pro vybudování sítí.“

Stavební úřady také budou u energetických podniků benevolentnější k chybám v žádostech o stavební povolení, než byly dosud.

Malá vodní elektrárna Želina | Foto: ČEZ

Chybějící náležitosti budou podniky moci doložit i dodatečně. A obtížnější je nově i obrana proti vydanému rozhodnutí. Lhůta pro jeho napadení u soudu se zkrátila na polovinu. Správní soudy mají na vyřízení těchto žalob jen 90 dní.

Senátor Eybert si ovšem nemyslí, že by tím průmyslové podniky získávaly nepřiměřenou výhodu proti drobným vlastníkům půdy. Stavby jsou totiž budovány na společenský požadavek.

Zároveň se nedomnívá, že zákon půjde v budoucnu ještě dál a soukromé vlastnictví bude muset ustupovat i jiným typům staveb:

„Myslím si, že toto je maximální hranice, pro kterou se dá společenský zájem veřejné stavby odůvodnit až takto tvrdým opatřením, které je samozřejmě významným zásahem do vlastnických práv jednotlivců.“

Martin Drtina, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme