Stát jde do ofenzivy vůči OKD. U soudu přihlásil pohledávku za téměř 2 miliardy

U Krajského soudu v Ostravě přihlásilo ministerstvo průmyslu pohledávku za 1,888 miliardy korun vůči těžební společnosti OKD, která je v úpadku. Jde o náklady na likvidaci všech dolů společnosti, které by státu mohly nastat v případě, že by firma OKD na likvidaci dolů a zajištění bezpečnosti lidí a majetku neměla peníze. Sdělil to dnes mluvčí ministerstva František Kotrba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud Ostrava pokračoval v projednávání žhářské kauzy z Vítkovic | Foto: Tomáš Adamec

„Pohledávku z důvodů předběžné opatrnosti přihlásil ministr Jan Mládek (ČSSD) bezprostředně po zasedání vlády," uvedl Kotrba. Na pondělním jednání vlády se podle něj o možnosti uplatnění takzvané podmíněné pohledávky státu v rámci probíhajícího insolvenčního řízení v OKD široce diskutovalo.

Těžební společnost OKD se dostala do existenčních problémů kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. V květnu podala sama na sebe insolvenční návrh, v němž uvedla, že nejméně 650 věřitelům dluží přes 17 miliard korun. Pohledávky už u soudu přihlásilo přes 500 jejích věřitelů.

V dolech, kde nyní i s dodavatelskými firmami pracuje zhruba 12 tisíc lidí, se dál těží uhlí. Problémy OKD řeší i vláda, která se zabývá tím, zda a kolik peněz stát firmě půjčí, aby měla na provozní výdaje. OKD se totiž potýká s nedostatkem finanční hotovosti. O budoucnosti firmy budou rozhodovat věřitelé, kteří se sejdou na schůzi v srpnu.

Kvůli špatné situaci v OKD se v úterý sešel se zástupci hornických odborů prezident Miloš Zeman. Podle něho by odbory měly razantněji postupovat proti bývalým majitelům společnosti. Prezident také zopakoval, že podporuje předčasné odchody horníků do důchodu, měly by se ale týkat pouze těch v hlubinných dolech.

Ještě před tím oznámil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD, že vláda by měla přispět společnosti OKD, která se dostala do úpadku, na červencové výplaty. Současně poznamenal, že potřebu takové státní pomoci uznává i ministr financí Andrej Babiš. Ten zmínil v této souvislosti částku kolem 130 milionů korun. Mládek mluvil dokonce až o 155 milionech. Současně ale dodal, že to situaci OKD neřeší.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme