Stát koupí šest nových letadel pro vládní letku

Takzvaná vládní letka bude mít místo pěti plánovaných nových strojů letadel šest a stát začne s obnovou leteckého parku pro ústavní činitele do dvou let. Příslušný návrh ministerstva obrany dnes schválila vláda. Obnova armádního dopravního letectva přijde podle resortu obrany zhruba na 180 milionů dolarů - to je víc než 4 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojenský speciál Challenger | Foto: Michal Kamaryt

Bezpečnostní rada státu přitom letos v únoru doporučila nákup pěti letadel za 3 miliardy 100 milionů korun. Nové stroje mají nahradit zastaralá letadla sovětské výroby, která přestávají splňovat standardy Evropské unie.

Debatu o výměně armádních dopravních letadel rozvířily časté potíže nynějších strojů. Kromě sovětských tupolevů technické problémy provázejí i relativně moderní kanadský letoun CL-601 Challenger. Naposledy musel minulý týden neplánovaně přistát v Mnichově s prezidentem, který mířil do Říma na pohřeb papeže Jana Pavla II.

Marika Táborská, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme