Stát má miliardy, ale podle HN na ně nedosáhne

V rezervních fondech jednotlivých ministerstev leží skoro 30 miliard korun, informují Hospodářské noviny. Resortům tyto prostředky zajišťují rozpočtová pravidla. Lidové noviny píší o tom, že firmy legálně vydělávají na nelegální práci. Právo se vrací k srpnovému případu dvou policistů z Tachovska, kteří se chystali přepadnout obsluhu benzinové čerpací stanice. České tanky pomohly Hitlerovi, zjistila Mladá fronta Dnes.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Zatímco se státní rozpočet řítí do historicky rekordního schodku až 127 miliard korun, na účtech jednotlivých ministerstev leží desítky miliard, na které vláda ani ministerstvo financí nedosáhne. A jak zjistily Hospodářské noviny, navíc má nad jejich utrácením jen minimální kontrolu.

Téměř třicet miliard teď zůstává v rezervních fondech jednotlivých resortů. Ministerstvům je nemůže nikdo odebrat, zaručují jim to rozpočtová pravidla. Kvůli plánovanému deficitu státních financí se přitom už Česku nenávratně vzdaluje šance, že by země přijala euro v roce 2010.

Rezervní fondy přitom původně vznikly z rozumných důvodů v roce 2004. Do té doby platilo, že ministerstva přišla o všechny přidělené peníze, které nestačila utratit. Ministři proto často na konci roku bezhlavě utráceli, jen aby jejich resort o prostředky nepřišel. Teď ale fondy vedou k tomu, že vláda nemá deficit pod kontrolou a nemůže ovlivňovat, jak ministerstva tyto peníze utrácejí. Tolik Hospodářské noviny.

Pouhé tři týdny strávili ve vězeňské cele dva policisté z dálničního oddělení v Ostrově na Tachovsku, které v srpnu zatkla zásahová jednotka, když se chystali vyloupit benzínovou pumpu - informuje o tom dnešní Právo. Krajský soud v Plzni rozhodl, že není důvod obviněné, kterým hrozí až 12 let vězení, dál držet pod zámkem.

Za mřížemi skončili strážci zákona z obavy, že by na svobodě mohli ovlivňovat svědky. Ty už policie podle soudce vyslechla. Ohrožen se ale může cítit muž, který detektivy z inspekce ministerstva vnitra na stopu policejních lupičů přivedl. Ti s ním totiž spolupracovali, aniž by tušili, že jde o agenta, který se pohybuje v podsvětí. Právo doplňuje, že díky jeho informacím se inspekce brzy dozvěděla o zločineckém úmyslu obou policistů a zatkla je před loupeží se všemi důkazy v ruce.

Zatímco v Rakousku se teprve debatuje o tom, jestli uzákonit nelegální práci českých pečovatelek, řada firem v Česku je už roky vyváží bez pracovního povolení do Rakouska zcela oficiálně - píší o tom Lidové noviny. Agentury nabízejí na internetu českým zdravotním sestrám zprostředkování práce v rakouských rodinách. V nabídce přitom přiznávají, že se jedná o činnost bez pracovního povolení. Bez něj žádný Čech v Rakousku zatím nemůže pracovat.

Ženy za službu u starých lidí v Rakousku dostávají peníze na ruku. Hrozí jim přitom vyhoštění ze země, zákaz pobytu a jejich zaměstnavatelům vysoká pokuta. Rakušané ale postupně přicházejí na to, že se bez levných pečovatelek z nových členských zemí EU neobejdou a politici před nadcházejícími parlamentními volbami uvažují o nějaké formě legalizace jejich zaměstnání. Například Horní Rakousy už vydaly pokyn, aby úřady při odhalení takové nelegální pracovnice upustily od jakýchkoli postihů. Lidové noviny poznamenávají, že mezi Českem a Rakouskem tak vlastně funguje zvláštní forma obchodu.

I fotografie ze zlomových dějinných událostí se podle Mladé fronty Dnes mohou stát pokladem. Tím je pro historiky nález publikací s ojedinělými barevnými snímky ze druhé světové války. Fotografie připomínají známý fakt, že na bleskovém obsazení Francie fašistickým Německem se velkou měrou podílela špičková výzbroj československé armády.

Například tři tankové divize z deseti, které klešťovými manévry paralyzovaly francouzskou armádu, byly vyzbrojeny československými tanky Praga LT-38. Tento lehký tank je dokonce v náhodně objevených publikacích nejčastěji fotografovaným obrněncem a všechny překvapuje zřejmě jediný, ale důležitý detail - černý kříž na jeho věži. Mladá fronta Dnes doplňuje, že zhruba polovina vzácných dokumentů je už dnes zveřejněna v elektronické podobě, přístupná je na terminálu Vojenského historického ústavu.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme